Poskytnutie priebehu merania vám môže ušetriť tisíce eur

Chcete skutočne výhodnú ponuku? Potom neváhajte a požadujte od obchodníka cenovú ponuku vypracovanú na základe vášho priebehového 15 minútového merania odberu.

Bežne sa stretávame s požiadavkami na vypracovanie ponuky na dodávku elektriny, ktoré obsahujú iba celkový objem spotreby elektriny za rok a počet odberných miest. U odberných miest, kde spotreba dosahuje viac ako 1.000 MWh ročne alebo má sezónny priebeh je ale dôležité poznať aj priebeh spotreby. 

 

Poznať priebeh spotreby je dôležité

Keďže spotreba elektriny by mala byť vyvážená s jej výrobou,  obchodník sa snaží nakúpiť toľko energie a v takej štruktúre, aby sa čo najviac priblížil predikovanej spotrebe od zákazníka. Práve získavanie rovnováhy medzi dodávkou a spotrebou je jednou z položiek, ktorá sa premieta do ceny za dodávku elektriny.

Čím presnejšie teda dokáže odberateľ elektriny predpovedať svoju spotrebu, tým menšie má jeho dodávateľ náklady na jej obstaranie a túto výhodu môže pretaviť do férovej cenovej ponuky. Oplatí sa vám preto žiadať od dodávateľa, aby pri cenovej ponuke zohľadnil váš odberový diagram. 

Získať hodnoty z merania je jednoduché

Každá z troch distribučných spoločností má pre svojich klientov elektronický portál, kde si po prihlásení viete stiahnuť priebeh vašej spotreby. Dáta vo forme 15 min meraní si viete skopírovať v zvolenom časovom úseku, ktorý by mal byť pre potreby necenenia v dĺžke jedného roku . Prístup na portál je buď vytvorený pri uzavretí distribučnej zmluvy, alebo ho odberateľom vytvorí na požiadanie.

Údaje sú k dispozícii ku každému odbernému miestu, ktoré má nainštalovaný tzv. IMS teda inteligentný merací systém. Ten je schopný ukladať aktuálne namerané hodnoty v 15 min intervaloch a na diaľkový pokyn ich odoslať do centra distribučnej sústavy.

 

pracovnik vykonavajuci kontrolu spotreby energie

Poskytnutie hodnôt z priebehového merania je dobrým predpokladom na získanie férovej ceny na dodávku elektriny. Pár minút sťahovania údajov z portálu distribučky vám dokáže vrátiť úspora pri fakturácii spotreby. Naši klienti majú možnosť získať dáta o priebehu odberu priamo v našej Klientskej zóne.

Stiahnuté údaje odporúčame  poskytnúť na požiadanie obchodníkovi, u ktorého žiadate o predloženie cenovej ponuky. Mali by ste tak získať cenovú ponuku, ktorá nebude navýšená o riziko obchodníka vyplývajúce z možnosti, že váš odber bude negatívne ovplyvňovať jeho celkovú bilanciu.

Vďaka jeho poznaniu a informáciám o vašich zámeroch z hľadiska spotreby elektriny v nasledujúcom období, dokáže obchodník zabezpečiť nákup včas a za výhodných podmienok. Vie vám tak ponúknuť nižšiu cenu a vy tak môžete ušetriť stovky až tisíce eur ročne za elektrinu. Naviac ako bonus vám napríklad v ELGASe vieme pomôcť optimalizovať hodnoty odberových maxím, ktorých spoplatnenie zo strany distribučných spoločností predstavujú významnú časť distribučných nákladov.

Ak máte otázky týkajúce sa získania hodnôt merania, neváhajte a kontaktujte kontaktujte našich obchodníkov. Radi vám poradíme, pomôžeme údaje získať a zároveň vám bezplatne vypracujeme nezáväznú cenovú ponuku. Samozrejme, otázku nám môžete položiť aj prostredníctvom nižšie uvedeného formulára a my sa vám ozveme tak rýchlo, ako je to možné. 

Máte otázky?

Zaujalo vás niečo? Nenašli ste, čo ste hľadali? Dajte nám vedieť a my sa vám ozveme. Ďakujeme!

Odoslaním kontaktného formulára súhlasím so spracovaním osobných údajov.