LNG od 1. januára v Európe s emisnými povolenkami

Od 1. januára 2024 sa začínajú postupne uplatňovať v EÚ aj poplatky za CO2 v lodnej doprave.

Zavádzanie poplatkov za CO2 emisie je jedným z krokov v snahe o zníženie emisií. V kontexte možného rozšírenia regulácií na metánové emisie a uhlíkové clá na námornú dopravu sa môže globálny LNG trh ešte viac diferencovať. 

Od 1. januára prvé tankery s platbou za CO2

Od 1. januára 2024  každá loď s nosnosťou nad 5 000 ton, využívajúca európske prístavy, bude musieť zohľadniť zvýšené náklady spojené s nákupom CO2 kvót.

Aké zmeny čakajú prepravu

Lodní prepravcovia sa musia pripraviť na platby za CO2 odstupňované v čase:

  • 2024: Lodní prepravcovia budú platiť 40 % emisných nákladov.
  • 2025: Náklady narastú na 70 %.
  • 2026: Plné 100 % náklady na CO2.

Hoci dodatočné náklady nemusia výrazne ovplyvniť celkovú cenu LNG, môžu meniť cenové pomery a presmerovať toky LNG medzi rôznymi regiónmi. Je možné, že náklady na tanker z východného pobrežia USA do Európy a naspäť narastú o 100-tisíc dolárov.

Globálne dôsledky

Ak sa podobné opatrenia zavedú aj v iných častiach sveta, môžeme očakávať zvýšenie cien LNG v Európe v porovnaní s ostatnými regiónmi. Tento trend by mohol viesť k ďalšiemu zníženiu dopytu po plyne v Európe, najmä v prípade, že sa globálne opatrenia na zníženie emisií neujmú rovnako.

Zistite viac o energiách

Verejné budovy s extra podporou na rýchle energetické opatrenia

Extra 100 tisíc eur môžu získať budovy verejnej a štátnej správy či samosprávy na výmenu okien, zateplenie, výmenu osvetlenia už od 3. mája 2024.

Porovnanie vybraných cenníkov neregulovaných dodávok elektriny a plynu

Zistili a porovnali sme za vás ceny neregulovanej dodávky elektriny a plynu u najväčších dodávateľov na Slovensku. ELGAS je stále najlacnejší.

Kde sa vzalo zdieľanie elektriny

Pri správnom nastavení energetickej komunity dokáže zdieľanie elektriny radikálne zmeniť spôsob, akým vnímame a využívame elektrickú energiu. Má potenciál najmä pri využití podporných programov rýchlej návratnosti a zníženia nákladov na spotrebu energie. Nespornou výhodou je znižovanie záťaže distribučnej…

Naša férová ponuka pre podnikateľov

Stabilita

Stabilita

Viac než 10-ročné skúsenosti na trhu a preverená stabilita zabezpečia kontinuálne dodávky energie, na ktoré sa môžu naši klienti spoľahnúť.

Výhodná cena

Výhodná cena

Dlhoročné skúsenosti a flexibilná štruktúra firmy nám umožňujú ponúknuť služby za výhodnejšie ceny.

Úspora energie

Úspora energie

Naše služby vám prinesú reálnu výhodu v podobe ušetrenej energie a v konečnom dôsledku aj v úspore firemných nákladov.

Ľudskosť

Ľudskosť

Vyznávame individuálny prístup k zákazníkom. U nás sa rozprávate s konkrétnym človekom, ktorý vás vypočuje a snaží sa vám pomôcť.