Ceny energií na burzách stále rastú

Je začiatok mája a ceny energií nám rastú. A vyzerá to tak, že ceny z konca roku 2020 sa už ťažko vrátia späť.

Vývoj cien energií na burzách sa dá zhrnúť do jedného slova – RAST. Všetky ceny produktov elektriny aj plynu či na dlhodobých alebo krátkodobých trhoch rastú. Kým apríl a máj bývajú historicky skôr mesiacmi s minimálnymi cenami alebo aspoň charakterizované poklesom, tento rok je úplne iný.

Vývoj ceny elektriny na burze ako v 2009

Ročný produkt elektriny na rok 2022 sa na burze aktuálne pohybuje okolo 62 eur.

Všeobecne ročný produkt Cal 22 má na burze PXE dlhodobý pozvoľný rast už od 2. 11. 2020 zo 45 eur na dnešných cca 62 eur. Rovnako aj ceny elektriny base na krátkodobom trhu sú takmer 2,5 násobne vyššie ako v rovnakom období minulého roku.

Elektrina-smeruje-k-roku-2009

Zostali ste prekvapení najnovšou ponukou na dodávku energie na rok 2022? Že ste v novembri 2020 nakupovali lacnejšie? Áno, máte pravdu. Ceny energií sú momentálne aj o 30% vyššie a na obzore sa žiadny dôvod na pokles nečrtá. Skôr naopak, je najvyšší čas zamyslieť sa, ako sa poistiť proti riziku ďalšieho rastu a nekupovať v septembri ešte drahšie ako dnes.

Plyn na maxime za posledného 1,5 roku

Ročný produkt plynu na rok 2022 na burze EEX  aktuálne v piatok 30. 4. 2021 uzatváral hodnotu prekročením hranice 20 eur na 20,082 eur/MWh.

Ceny ročného produktu plynu Cal 22 rastie od začiatku decembra 2020 zo 14,36 eur na dnešných cca 20 eur. Hovoríme teda o náraste cez 42% v porovnaní s rovnakým dňom minulého roka. Práve začiatkom mája 2020 minulého roku dosahovala cena plynu svoje minimum, keď sa 4.5.2020 produkt NCG 2022 obchodoval za 13,840. 

Dnes vidíme maximálne ceny na burze za posledného 1,5 roka.      

plyn-na-1,-rocnom-maxime

Prečo rastú ceny energií na burzách?

Minulý rok ekonomiku výrazne postihla kríza, ktorá so sebou stiahla nadol aj potrebu energií. Výsledkom bol pokles ich cien na burzách. Tento rok sa predpokladá, že na konci už by mala byť spotreba na úrovni pred krízou, čoho sprievodným javom bude aj rastúci dopyt po energii.

Európska komisia stanovila odvážne klimatické ciele smerom k uhlíkovej neutralite. Výrobcovia momentálne predovšetkým energií a veľké priemyselné podniky musia nakupovať tzv. emisné povolenky. Ceny povolenie od konca minulého roka začali rásť ako odozva na opatrenia zo strany EK ale aj vďaka špekuláciám zo strany finančných investorov, ktorí očakávajú ich rast do budúcna.

Ceny ovplyvňujú aj krátkodobé faktory ako pretrvávajúce chladné počasie či vyprázdnené zásobníky plynu. Dlhodobá politika EÚ smerom k uhlíkovej neutralite a oživenie ekonomík celosvetovo dáva predpoklad, že trend rastúcich cien bude mať z dlhodobého pohľadu trvalý charakter.

Kontaktujte nás a radi vám poradíme ako v prípade vašej firmy minimalizovať riziká z aktuálnej situácie. Volajte +421 2 3268 3804 alebo si vyžiadajte ponuku.