Ceny energií na burzách stále rastú

Je začiatok mája a ceny energií nám rastú. A vyzerá to tak, že ceny z konca roku 2020 sa už ťažko vrátia späť.

Vývoj cien energií na burzách sa dá zhrnúť do jedného slova – RAST. Všetky ceny produktov elektriny aj plynu či na dlhodobých alebo krátkodobých trhoch rastú. Kým apríl a máj bývajú historicky skôr mesiacmi s minimálnymi cenami alebo aspoň charakterizované poklesom, tento rok je úplne iný.

Vývoj ceny elektriny na burze ako v 2009

Ročný produkt elektriny na rok 2022 sa na burze aktuálne pohybuje okolo 62 eur.

Všeobecne ročný produkt Cal 22 má na burze PXE dlhodobý pozvoľný rast už od 2. 11. 2020 zo 45 eur na dnešných cca 62 eur. Rovnako aj ceny elektriny base na krátkodobom trhu sú takmer 2,5 násobne vyššie ako v rovnakom období minulého roku.

Elektrina-smeruje-k-roku-2009

Zostali ste prekvapení najnovšou ponukou na dodávku energie na rok 2022? Že ste v novembri 2020 nakupovali lacnejšie? Áno, máte pravdu. Ceny energií sú momentálne aj o 30% vyššie a na obzore sa žiadny dôvod na pokles nečrtá. Skôr naopak, je najvyšší čas zamyslieť sa, ako sa poistiť proti riziku ďalšieho rastu a nekupovať v septembri ešte drahšie ako dnes.

Plyn na maxime za posledného 1,5 roku

Ročný produkt plynu na rok 2022 na burze EEX  aktuálne v piatok 30. 4. 2021 uzatváral hodnotu prekročením hranice 20 eur na 20,082 eur/MWh.

Ceny ročného produktu plynu Cal 22 rastie od začiatku decembra 2020 zo 14,36 eur na dnešných cca 20 eur. Hovoríme teda o náraste cez 42% v porovnaní s rovnakým dňom minulého roka. Práve začiatkom mája 2020 minulého roku dosahovala cena plynu svoje minimum, keď sa 4.5.2020 produkt NCG 2022 obchodoval za 13,840. 

Dnes vidíme maximálne ceny na burze za posledného 1,5 roka.      

plyn-na-1,-rocnom-maxime

Prečo rastú ceny energií na burzách?

Minulý rok ekonomiku výrazne postihla kríza, ktorá so sebou stiahla nadol aj potrebu energií. Výsledkom bol pokles ich cien na burzách. Tento rok sa predpokladá, že na konci už by mala byť spotreba na úrovni pred krízou, čoho sprievodným javom bude aj rastúci dopyt po energii.

Európska komisia stanovila odvážne klimatické ciele smerom k uhlíkovej neutralite. Výrobcovia momentálne predovšetkým energií a veľké priemyselné podniky musia nakupovať tzv. emisné povolenky. Ceny povolenie od konca minulého roka začali rásť ako odozva na opatrenia zo strany EK ale aj vďaka špekuláciám zo strany finančných investorov, ktorí očakávajú ich rast do budúcna.

Ceny ovplyvňujú aj krátkodobé faktory ako pretrvávajúce chladné počasie či vyprázdnené zásobníky plynu. Dlhodobá politika EÚ smerom k uhlíkovej neutralite a oživenie ekonomík celosvetovo dáva predpoklad, že trend rastúcich cien bude mať z dlhodobého pohľadu trvalý charakter.

Kontaktujte nás a radi vám poradíme ako v prípade vašej firmy minimalizovať riziká z aktuálnej situácie. Volajte +421 2 3268 3804 alebo si vyžiadajte ponuku.

 

Mohlo by vás zaujímať

O energiách (9/2021)

Prudké zvýšenia cien plynu a elektriny začínajú výrazne ovplyvňovať ekonomiky krajín EÚ. Momentálne výrazne negatívne dopady sa stávajú aktuálnou témou od manažérov firiem, cez investorov až po politikov. Toto obdobie nám môže ukázať do akej mieri uprednostníme ekonomiku pred ekológiou alebo sa budeme snažiť…

Ako si vybrať dodávateľa zemného plynu

Od koho odoberať plyn tak, aby bola vaša ponuka čo najvýhodnejšia? Vieme, že zorientovať sa v dodávateľských spoločnostiach nemusí byť jednoduché. Avšak pri správnom nastavení parametrov a jasnom definovaní porovnateľných položiek sa iste dopracujete k najlepšej ponuke a výberu vhodného partnera na budúce obdobie.

Ako zistiť, ktorá cena za plyn alebo elektrinu je skutočne najlacnejšia?

V prvom rade sa nedajte ohúriť iba výškou percentuálnej zľavy a vždy sa dodávateľa pýtajte na konečnú cenu po zľave. V prípade plynu je zase potrebné si zistiť, či cena zahŕňa skutočne všetky poplatky za dodávku, ktoré budú účtované.

Meranie kvality elektrickej siete ako prevencia výpadku

Akékoľvek výpadky v prevádzke sú nepríjemné a prinášajú celý rad negatívnych dôsledkov. O tom, do akej miery môžu byť spôsobené a ovplyvnené parametrami elektriny, nás presvedčí realizácia kontrolného merania.

Počuli ste už o jalovej energii? Vašu firmu môže vyjsť celkom draho

Jalová energia je nevyhnutná pre činnosť elektrických zariadení. Aby ale nespôsobovala zbytočnú finančnú záťaž, treba poznať dôvod jej vzniku a jej objem. Potom je možné navrhnúť riešenie, ktoré minimálne ovlyvní všku vašej faktúry za elektrickú energiu.

Ako vybrať vhodný kompenzátor jalovej elektrickej energie

Voľba vhodného typu a veľkosti kompenzátora je kľúčovým predpokladom zníženia výdavkov za elektrickú energiu viazaných na odber jalovej energie nad rámec tolerancie.

Nečakajte na nižšie ceny energií, firmám sa viac oplatí indexovanie

Prudko stúpajúce ceny za dodávku elektriny a plynu na burzách budú mať výrazný vplyv na náklady firiem v súvislosti so zabezpečením ich ďalšieho chodu. Najmä podniky, kde je spotreba energií významnou položkou nákladov, by mali veľmi rýchlo zrevidovať svoj zabehnutý spôsob nákupu a zabezpečiť si už teraz…

Ceny energií na burzách stále rastú

Je začiatok mája a ceny energií nám rastú. A vyzerá to tak, že ceny z konca roku 2020 sa už ťažko vrátia späť.

Koronokríza je príležitosť ako zvýšiť efektivitu aj pri nákupe energií na podnikanie

Firmy sú tvrdo zasiahnuté koronakrízou. Menia spôsob prevádzky a očakávajú adaptáciu ponuky a prístupu aj zo strany dodávateľov elektriny a plynu.

Ako nás vidíte alebo zopár výsledkov z prieskumu o značke ELGAS

Koncom roku 2020 sme realizovali prieskum znalosti značky a okrem iného sme zistili, že ELGAS patrí z hľadiska spontánnej znalosti značky do skupiny TOP 10 dodávateľov energií. Teší nás, že naši zákazníci sú s našimi službami nadpriemerne spokojní, ale stále je veľa vecí, ktoré chceme zlepšiť.

Poskytnutie priebehu merania spotreby elektriny vám môže ušetriť tisíce eur

Chcete skutočne výhodnú ponuku? Potom neváhajte a požadujte od obchodníka cenovú ponuku vypracovanú na základe vášho priebehového 15 minútového merania odberu.

Ako vybrať najvýhodnejšieho dodávateľa elektrickej energie

Výber dodávateľa elektriny vôbec nemusí byť zložitá záležitosť. Pri správne zvolených parametroch posudzovania ponuky a jasnom definovaní porovnateľných položiek sa s veľkou pravdepodobnosťou dopracujete k výberu vhodného partnera na budúce obdobie dodávky energie.

Zmenou dodávateľa elektriny sa pripojenie do siete nemení

Väčšina podnikateľov sa snaží nájsť cestu ako minimalizovať svoje náklady. Nemusia mať obavy, že by zmena dodávateľa spôsobila potrebu meniť ich pripojenie do elektrickej siete napríklad budovaním nových vedení.

Neplaťte za elektrinu viac ako je treba

"Vybral som si tú najlacnejšiu elektrinu a nech robím čo robím, stále platím veľa", s takýmto tvrdením sa bežne stretávame pri rozhovoroch so zákazníkmi. Nie vždy je to ale tak. Prezradíme vám, kde sa dajú takmer vždy nájsť možnosti na úspory vo výške aj tisícok eur ročne.