Ako sa bude vyvíjať cena plynu?

Aktuálny vývoj na spotových trhoch s plynom je veľmi priaznivý a nie je zatiaľ dôvod na úvahy na odchod z neho.

Ceny plynu sú na úrovni pred inváziou na Ukrajinu. Dá sa očakávať ich ďalší pokles? To je zásadná otázka, ktorú dnes počujeme od našich zákazníkov.

Plné zásobníky a nové terminály LNG

Európske zásobníky sú plné na takmer 55% a predpovede počasia zatiaľ žiadny extrém nesignalizujú. V Európe pribudli LNG terminály, ktoré dnes majú kapacitu spracovať 25 miliárd m3/rok s navýšením až na 120 miliárd v roku 2026.

Ako problém sa javí nedostatok produkčných kapacít LNG vo vzťahu k dopytu a silná závislosť Európy na spotovom trhu. Kým dodávka pre Áziu reprezentuje až 54% v dlhodobých kontraktoch, pre Európa predstavuje len 9%. Európa tak zostáva vystavená množstvu potenciálnych rizík z pohybu cien na burze.

 

Európa závislá od spotového trhu

Až tretinu objemu spotových obchodov spravila v minulom roku Európa, ktorá sa tak snažila vykryť prepad dodávok ruského plynu. Ceny pri nákupe na spotovom trhu sú pritom obvykle oveľa vyššie ako ceny dohodnuté v rámci dlhodobých veľkoobchodných kontraktov. Tie sa v prípade dodávok LNG pohybujú v dĺžke 20 – 25 rokov, čo je pre kľúčové európske spoločnosti príliš dlhá doba vzhľadom k zelenej politike EÚ a jej míľnikom k povoleniu využívania plynu ako paliva.

Dôležité je tiež poznanie, že až 40% LNG v minulom roku prišlo do Európy z USA, čo z nich robí dominantného dodávateľa. Akékoľvek zmeny v energetickej politike USA teda môžu vyvolať priamy dopad aj na dodávky LNG pre európsky trh.

Vývoj plynu

Oživenie ekonomiky Číny so zvýšeným dopytom po LNG, horúce leto s vysokým dopytom po elektrine na klimatizáciu súčasne so znížením využitím vodných a jadrových elektrární aké sme zažili minulý rok a celková veľmi otvorená pozícia Európy na spotovom trhu robia predvídateľnosť vývoja cien plynu nestabilnou s množstvom premenných.

V ELGAS-e ponúkame spotový produkt na odber plynu všetkým firmám. Naviac máte s nami takmer absolútnu slobodu – zmluvu si môžete uzavrieť aj na dobu neurčitú a keď sa trend vývoja na spotovom trhu výrazne zmení, ponúkneme vám náhradnú alternatívu. Kontaktujte našich obchodníkov vyplnením formuláru a informujte sa o podmienkach.

Zachovajte kľud a využite priaznivý spot

Ceny pod 20 eur/MWh aké sme videli v roku 2019, ale už nie je podľa analytikov reálne očakávať. Dá sa predpokladať, že kým nepríde k vlnám prvých horúčav, ceny sa budú držať na aktuálnych úrovniach a bežní slovenskí zákazníci tak môžu ďalej profitovať z výhodných spotových cien v porovnaní s fixnými kontraktami uzatváranými na jeseň či v zime minulého roka, ktoré počítali s vysokými rizikovými prirážkami v dôsledku nejasného vývoja na energetickom trhu.

 

Zaujímavé odkazy na túto tému:

Ján Pišta

Reuters

Bruegel

 

Vývoj plynu v apríli 2023
Marketingový formulár

Pridajte sa k viac ako dvom tisícom manažérov a získajte prístup k newsletteru, ktorý vašej firme dodá energiu.

Raz mesačne a bez spamu: užitočné informácie z oblasti energetiky špeciálne pre firmy, rady ako ušetriť na nákupe, návody ako efektívne riadiť náklady na spotrebu.

Odoslaním formulára súhlasíte so spracúvaním údajov na marketingový účel a vyhlasujete, že ste sa oboznámili s Informáciami o spracúvaní osobných údajov.

Zistite viac o energiách

Zmena dodávateľa je možná až po ukončení zmluvy

Vysoká regulovaná cena odráža vývoj na trhu elektriny a plynu a ako taká nie je dôvodom na jednostranné ukončenie zmluvy.

MH SR zverejnilo novú výzvu na kompenzácie

Firmy a organizácie si už môžu požiadať o kompenzácie za január 2023.

Zmena cien zraniteľným zákazníkom – malým podnikom

"Malé podniky" od januára so zastropovanými cenami elektriny 199 EUR/MWh resp plynu 99 EUR/MWh. Zálohy pošleme čoskoro s týmito cenami.

Naša férová ponuka pre podnikateľov

Stabilita

Stabilita

Viac než 10-ročné skúsenosti na trhu a preverená stabilita zabezpečia kontinuálne dodávky energie, na ktoré sa môžu naši klienti spoľahnúť.

Výhodná cena

Výhodná cena

Dlhoročné skúsenosti a flexibilná štruktúra firmy nám umožňujú ponúknuť služby za výhodnejšie ceny.

Úspora energie

Úspora energie

Naše služby vám prinesú reálnu výhodu v podobe ušetrenej energie a v konečnom dôsledku aj v úspore firemných nákladov.

Ľudskosť

Ľudskosť

Vyznávame individuálny prístup k zákazníkom. U nás sa rozprávate s konkrétnym človekom, ktorý vás vypočuje a snaží sa vám pomôcť.