Ako zmeniť dodávateľa elektriny alebo plynu. Krok za krokom.

Dobre premyslená zmena dodávateľa môže firme ušetriť desiatky tisíc eur ročne. Dôležité je objektívne si vyhodnotiť jednotlivé parametre a podnikať kroky v zmysle podmienok zmluvy a odporúčaní na vhodný postup.

Zmena dodávateľa nie je žiadna tortúra

Ste nespokojný so svojím súčasným dodávateľom elektriny alebo plynu a chcete urobiť zmenu? V tomto článku sa dozviete, ako jednoducho a rýchlo zmeniť dodávateľa, aby ste mohli začať šetriť na nákladoch,  získať lepšie služby či výhodnejšie podmienky.

1. Ujasnite si, prečo chcete zmenu dodávateľa

Ujasnite si hneď na začiatku, prečo chcete zmeniť dodávateľa. Od toho závisí, čo budete porovnávať medzi kľúčovými podmienkami. Nezabúdajte pritom, že získaním výhodnejšej ponuky jedného parametra, nemusíte mať identicky ako doposiaľ riešené iné služby. Preto si porovnávajte nielen výsledky jedného parametra, ale aj ostatných, ktoré sú pre vás dôležité. Medzi najčastejšie dôvody zmeny obvykle patrí:

 1. Cena a vhodný produkt 
 2. Podmienky dodávky (splatnosť faktúr, výška záloh, platby pri prekročení alebo nedočerpaní zmluvného objemu…)
 3. Komunikácia (ochota a prístup ľudí dodávateľa, rýchlosť odozvy, ústretovosť k požiadavkám, informačný servis a iné)
 4. Iné energetické služby (kontrola distribučných poplatkov, výkup elektriny, riešenie jalovej energie, inštalácia fotovoltaických elektrární, regulácia a pod.)
 5. Stabilita dodávateľa

2. Porovnajte si ponuky dodávateľov 

Nastavte si podmienky, ktoré chcete porovnať a oslovte 2 – 3 spoločnosti a vyžiadajte si ponuky. Porovnajte si ponuky a vyhodnoťte si pre vás najvýhodnejšie riešenie. Podrobnosti ako postupovať nájdete napríklad aj v našom článku Ako si vybrať dodávateľa zemného plynu alebo Ako zistiť, ktorá cena za plyn alebo elektrinu je skutočne najlacnejšia?

3. Skúsenosti s dodávateľom iných užívateľov

Pri výbere nového dodávateľa je dôležité zohľadniť aj skúsenosti iných užívateľov. Prečítajte si recenzie a hodnotenia na internete, aby ste zistili, ako sú ostatní zákazníci spokojní s konkrétnym dodávateľom. Zohľadnite nie len cenu, ale aj kvalitu služieb zákazníkom a rýchlosť riešenia problémov. Vyžiadajte si lokálne referencie alebo referencie podobných firiem ako je vaša a overte si prípadne priamo spokojnosť s dodávateľom.

Zákaznícky servis

Poradíme vám ako na to!

Ako spoznáte dobrého dodávateľa? Spýta sa na vaše podnikateľské prostredie a zámery do budúcna. Malo by ho zaujímať: akým spôsobom odoberáte, resp. spotrebovávate elektrinu a plyn, ale aj ako sa pozeráte na vyhodnotenie výnosov z výhodných nákupov energií vo vzťahu k možným rizikám. Dôležité je tiež vedieť, či a ako si viete zabezpečiť plánovanie a reguláciu spotreby alektriny a plynu. To všetko môže mať vplyv na výber optimálneho riešenia a produktu na dodávku, ktoré vám prinesie výhodnú cenovú ponuku.

V ELGAS-e vyznávame individuálny prístup. Môžete si byť istí, že ponuka od nás bude zohľadňovať dôležité kritériá a podmienky zo strany vášho podniku.

4. Zmluva s dodávateľom elektriny a plynu

Predtým, než sa rozhodnete pre nového dodávateľa, dôkladne si preštudujte zmluvné podmienky. Zistite, či sú v nej nejaké skryté poplatky alebo záväzky, ktoré by vás mohli neskôr prekvapiť. Tiež sa uistite, že viete:

 1. ako dlho trvá zmluva a aké sú podmienky jej predĺženia,
 2. overte si postup v prípade predčasného ukončenia,
 3. zistite si presné podmienky úhrad faktúr a stanovenia výšky záloh,
 4. akým spôsobom sa môžu meniť podmienky zmluvného vzťahu (zmeny ceny, obchodných podmienok a pod.).

V prípade, ak ste zákazníkom spoločnosti ELGAS, tu si môžete prečítať a stiahnuť všetky potrebné dokumenty a žiadosti.

5. Zrušenie zmluvy so súčasným dodávateľom

Ak ste sa rozhodli pre nového dodávateľa elektriny, musíte zrušiť svoju súčasnú zmluvu. Skontrolujte si podmienky zrušenia a dodržiavajte ich. Môže to zahŕňať napríklad písomné oznámenie o vypovedaní zmluvy v presne stanovenej lehote alebo splnenie určitých podmienok, aby vás dodávateľ uvoľnil zo zmluvy. Dodávateľa plynu a elektriny môžete zmeniť až po ukončení zmluvy.

6. Pripojenie k novému dodávateľovi

Pokiaľ máte dohodnuté podmienky ukončenia zmluvy so súčasným dodávateľom vrátane informácie o termíne najbližšieho možného odchodu a prípadných ďalších podmienkach, nastáva fáza zazmluvnenia u vami vybratého nového dodávateľa. Overte si, k akému dátumu je z jeho strany možné uzavrieť zmluvu a dohodnite si všetky potrebné kroky k prezmluvneniu ako sú:

 1. akceptácia ponuky na dodávku novému dodávateľovi,
 2. podanie výpovede aktuálnemu dodávateľovi,
 3. poskytnutie všetkých potrebných údajov a dokladov na vystavenie zmluvy,
 4.  podpísanie zmluvy s novým dodávateľom,
 5. overenie úspešnosti prechodu k dátumu novej zmluvy.
Marketingový formulár

Kontaktujte nás

Radi vám pomôžeme, stačí vyplniť tento formulár a my sa vám do 48h ozveme.

Odoslaním kontaktného formulára súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Zmena, ktorá sa oplatí

Zmena dodávateľa elektriny alebo plynu môže byť jednoduchým a rýchlym procesom, ak viete, čo robiť. Porovnajte ceny, zohľadnite skúsenosti iných užívateľov, preštudujte si zmluvy a podmienky, získajte informácie potrebné pre vaše rozhodovanie a postupujte podľa týchto krokov. Tak môžete začať šetriť na nákladoch a získať lepšie služby od svojho nového dodávateľa elektriny.

Obchodný zástupca pristupuje k požiadakám svojho zákazníka serióznym prístupom

Seriózny prístup k požiadavkám je základ

Spoľahlivá zákaznícka podpora a rýchla odozva by mali byť základom služieb. Predpokladom hladkého priebehu plnenia zmluvy je tiež schopnosť riešiť otázky a prípadné problémy. V súčasnosti je dôležitá aj možnosť spravovania vlastných dát prostredníctvom elektronického rozhrania. Samozrejmosťou je prístup k elektronickým faktúram a výhodou je aj prepojenie s účtovníctvom. To všetko u nás nájdete.

V ELGAS-e dbáme na to, aby naša Klientska zóna bola prehľadná a ušetrila zákazníkom množstvo času.

Mohlo by vás zaujímať

Ako zistiť, ktorá cena za plyn alebo elektrinu je skutočne najlacnejšia?

V prvom rade sa nedajte ohúriť iba výškou percentuálnej zľavy a vždy sa dodávateľa pýtajte na konečnú cenu po zľave. V prípade plynu je zase potrebné si zistiť, či cena zahŕňa skutočne všetky poplatky za dodávku, ktoré budú účtované.

Kompenzácie firmám až do septembra

Vláda predĺžila poskytnutie kompenzácií firmám na zvýšené náklady za elektrinu a plyn až do septembra.

Ako vybrať najvýhodnejšieho dodávateľa elektrickej energie

Výber dodávateľa elektriny vôbec nemusí byť zložitá záležitosť. Pri správne zvolených parametroch posudzovania ponuky a jasnom definovaní porovnateľných položiek sa s veľkou pravdepodobnosťou dopracujete k výberu vhodného partnera na budúce obdobie dodávky energie.

Naša férová ponuka pre podnikateľov

Stabilita

Stabilita

Viac než 10-ročné skúsenosti na trhu a preverená stabilita zabezpečia kontinuálne dodávky energie, na ktoré sa môžu naši klienti spoľahnúť.

Výhodná cena

Výhodná cena

Dlhoročné skúsenosti a flexibilná štruktúra firmy nám umožňujú ponúknuť služby za výhodnejšie ceny.

Úspora energie

Úspora energie

Naše služby vám prinesú reálnu výhodu v podobe ušetrenej energie a v konečnom dôsledku aj v úspore firemných nákladov.

Ľudskosť

Ľudskosť

Vyznávame individuálny prístup k zákazníkom. U nás sa rozprávate s konkrétnym človekom, ktorý vás vypočuje a snaží sa vám pomôcť.