Ako vybrať najvýhodnejšieho dodávateľa elektrickej energie

Výber dodávateľa elektriny vôbec nemusí byť zložitá záležitosť. Pri správne zvolených parametroch posudzovania ponuky a jasnom definovaní porovnateľných položiek sa s veľkou pravdepodobnosťou dopracujete k výberu vhodného partnera na budúce obdobie dodávky energie.

V minulosti boli na Slovensku dodávatelia elektriny a plynu ako SPP, ZSE, SSE a VSE. V súčasnosti sa však od monopolných spoločnosti odčlenili ich obchodné zložky, ktoré dnes ponúkajú dodávku energií v konkurencii s tzv. alternatívnymi dodávateľmi. Ako sa však rýchlo zorientovať a správne si vybrať dodávateľa elektriny?

Zistite, kto je pre vás najlepší a najvýhodnejší dodávateľ elektriny

Odporúčame vám odpovedať si na nasledujúce otázky.

Stabilita a kredibilita

Asi každý podnikateľ potrebuje mať istotu, že dodávky energie budú plynulé a spoľahlivé. Mal by si preto tak aj vyberať partnera. Zhodnotiť dĺžku jeho pôsobenia na trhu, preveriť si finančné výsledky, pozrieť sa na jeho podnikateľské zázemie, preklikať si webstránku a zoznámiť sa bližšie s potenciálnym partnerom. Určite dôveryhodnejšie pôsobí spoločnosť pôsobiaca na trhu niekoľko rokov, za ktorou stojí silný zahraničný investor ako lokálna firma s históriou pár mesiacov.

Práve finančná stabilita je dôležitá najmä v ťažkom období, ktorým si napríklad momentálne v čase korona krízy všetci – zákazníci aj dodávatelia energií – prechádzajú. Riziko zo zlyhania, ktoré by potenciálne mohlo dodávateľa energie obrať o licenciu by jeho zákazníkov mohlo doviesť do veľmi nepríjemnej situácie.

Referencie

Tak ako v iných službách, vždy je dobré zistiť si referencie. Či už vyžiadaním si listu referenčných zákazníkov, alebo získaním priamej referencie vo svojom okolí. Zistíte tak reálne skúsenosti zo spolupráce s danou spoločnosťou a odhalíte prípadné nekalé praktiky, ktoré by vás mohli neskôr nepríjemne prekvapiť.

najvyhodnejsi dodavatel elektrickej energie
dodavatelia elektriny vyber

Spôsob jednania dodávateľa energie

Je dôležité, aby ste počas celého jednania mali pocit rovnocennosti a fér prístupu. Žiadne zahmlievanie, malé písmenká, vyhýbavé odpovede nie sú signálom, ktorý by ste mali prehliadať. Je dôležité, aby ste spolu s vaším budúcim dodávateľom mali skôr pocit fér partnerstva ako nevyváženého postavenia. Dokonca aj v prípade, ak máte pocit, že vám dodávateľ sľúbi splniť ešte nevyslovené želanie by ste mali zbystriť. Pre obe strany by mala byť spolupráca prínosná a finančne zaujímavá. Ak sa potenciálny dodávateľ elektrickej energie uchyľuje do pozície, ktorá je v porovnaní s jeho konkurenciou až príliš ústretová, môže to byť signálom, že niečo nie je v poriadku.

Poradenstvo pri výbere riešenia

Najlepší dodávateľ elektriny sa opýta na vaše podnikateľské prostredie a zámery do budúcna. Bude sa zaujímať o spôsob, akým odoberáte resp. spotrebovávate elektrinu. Malo by ho zaujímať, ako sa pozeráte na vyhodnotenie výnosov z výhodných nákupov vo vzťahu k možným rizikám, ako si viete zabezpečiť plánovanie a reguláciu odberu elektriny. To všetko môže mať vplyv na výber optimálneho riešenia, ktoré by vám malo priniesť výhodnú odpoveď na vašu požiadavku o cenovú ponuku.

Určite je na mieste zistiť si aj možnosti iných služieb napríklad v oblasti optimalizácie nákladov na distribúciu, či pomoci pri hľadaní a nasadzovaní technických riešení v prevádzke. Takéto služby môžu výrazne znížiť náklady a zvýšiť pohodlnosť pri správe odberného miesta.

Najdôležitejšia na vyhodnotení je samotná cenová ponuka dodávateľa elektrickej energie. Aby váš výber bol objektívne najvýhodnejší a vyhli ste sa pri uzavretí zmluvy prekvapeniam, venujte pozornosť správnemu nastaveniu zvolených parametrov a ich váh, ktoré chcete od oslovených dodávateľov porovnávať. No najmä, vždy žiadajte konkrétnu cenu a nevychádzajte iba z deklarovanej zľavy dodávateľa z cenníka.

Cena za elektrickú energiu ako komoditu

Môže byť jednotarifná alebo viactarifná. Je dôležité vedieť, či a ako je závislá od aktuálneho vývoja na trhu s elektrinou. Môže byť konštantná po celú dobu zmluvy alebo sa môže odvíjať od aktuálnej ceny na burze s predajným koeficientom (môže byť pripočítavaný ale i násobený).

Spôsob nákupu

Určite je dôležité vedieť, akým spôsobom môžete elektrinu nakupovať. Niekto vám ponúkne nákup celého množstva na jedenkrát v momente podpisu zmluvy, iný dodávateľ si s vami môže dohodnúť iba predajný koeficient a spôsob ako si kúpite samotnú energiu v závislosti od vývoja na trhu. A aj samotný nákup môže byť realizovaný postupne nie iba ako celok. Rovnako je dôležité vedieť, či je možné kupovať energiu iba pred začatím dodávky alebo aj v jej priebehu.

Možnosť nákupu zelenej energie

Problematika skleníkových plynov, klimatických zmien a všeobecne ekologickej záťaže sa dostáva do popredia. Pokiaľ vaša firma presadzuje minimalizáciu dopadov svojho pôsobenia na okolie, určite vás bude zaujímať možnosť nákupu energie z obnoviteľných zdrojov. Pýtajte sa na preto na možnosti a spôsob stanovenia ceny za dodávku zelenej energie.

najvyhodnejsi dodavatel energie

Radi vám pripravíme ponuku s ohľadom na aktuálny vývoj cien. Výhodnú a prehľadnú, vypočítame aj výšku úspor a vysvetlíme všetko, čo vás bude zaujímať. Sme ELGAS – výhodný dodávateľ elektrickej energie.

najlepsi dodavatel elektriny

Zúčtovanie rozdielov

Takmer nikdy nie je možné so 100% úspešnosťou predikovať vývoj spotreby alebo jej celkovú výšku. Zistite si preto spôsob, akým dodávateľ energie zúčtováva vzniknuté odchýlky a to ako na báze času (ročne, mesačne, kvartálne) alebo definovaním tolerančného limitu nedočerpania a nadspotreby.

Platobné podmienky

Pýtajte sa na spôsob stanovenia záloh či splatnosť faktúr, ktoré môžu byť rovnako dôležitým aspektom pri vyhodnotení.

Zľavy, bonusy, energetická spolupráca

Niektorí dodávatelia elektriny ponúkajú dodatočné zľavy pri viacročných zmluvách alebo kontraktoch na obe komodity – elektrinu aj plyn. Rovnako zaujímavé môže byť v prípade ak vlastníte zdroj energie aj uzavretie obojstranného kontraktu napríklad na výkup elektriny alebo poskytnutie disponibilného výkonu na riadenie.

Garancie dodávateľa elektriny

Dôležité je ujasniť si platnosť ponúk a to ako pri výbere samotnom tak i platnosti prípadných ponúk na čiastkové plnenia dodávok tzv. tranže.

Orientujte sa pri výbere najvýhodnejšieho dodávateľa elektrickej energie

Veríme, že sme vám pomohli sa zorientovať pri výbere najvýhodnejšieho dodávateľa elektrickej energie. V každom prípade, ak zostalo niečo nejasné, radi vám pomôžeme sa zorientovať. Ak máte záujem o cenovú ponuku, stačí vyplniť jednoduchý formulár. Ak sa niečo chcete spýtať, môžete nám zanechať odkaz prostredníctvom formulára nižšie alebo kontaktujte našich obchodníkov.

Marketingový formulár

Máte otázky?

Zaujalo vás niečo? Nenašli ste, čo ste hľadali? Dajte nám vedieť a my sa vám ozveme. Ďakujeme!

Odoslaním kontaktného formulára súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Mohlo by vás zaujímať

Ceny energií na burzách stále rastú

Je začiatok mája a ceny energií nám rastú. A vyzerá to tak, že ceny z konca roku 2020 sa už ťažko vrátia späť.

Ako nás vidíte alebo zopár výsledkov z prieskumu o značke ELGAS

Koncom roku 2020 sme realizovali prieskum znalosti značky a okrem iného sme zistili, že ELGAS patrí z hľadiska spontánnej znalosti značky do skupiny TOP 10 dodávateľov energií. Teší nás, že naši zákazníci sú s našimi službami nadpriemerne spokojní, ale stále je veľa vecí, ktoré chceme zlepšiť.

Neplaťte za elektrinu viac ako je treba

"Vybral som si tú najlacnejšiu elektrinu a nech robím čo robím, stále platím veľa", s takýmto tvrdením sa bežne stretávame pri rozhovoroch so zákazníkmi. Nie vždy je to ale tak. Prezradíme vám, kde sa dajú takmer vždy nájsť možnosti na úspory vo výške aj tisícok eur ročne.