Neplaťte za elektrinu viac ako je treba

„Vybral som si tú najlacnejšiu elektrinu a nech robím čo robím, stále platím veľa“, s takýmto tvrdením sa bežne stretávame pri rozhovoroch so zákazníkmi. Nie vždy je to ale tak. Prezradíme vám, kde sa dajú takmer vždy nájsť možnosti na úspory vo výške aj tisícok eur ročne.

Poznáte možnosti úspory energie?

Faktúra za elektrinu má obvykle dve časti

Prvú časť tvoria poplatky za dodávku elektriny samotnej, často nazývanej komodita. Ich výška a spôsob výpočtu vychádzajú zo zmluvy, akú má zákazník uzatvorenú s dodávateľom energie (obchodníkom).

Druhú časť platieb, ktorá častokrát môže tvoriť až 60% celkovej fakturovanej sumy, tvoria platby za prenos a distribúciu elektriny. Zohľadňujú náklady prenosovej a distribučných spoločností za budovanie a údržbu prenosových a distribučných sietí. Tieto činnosti zostanú monopolné, preto ceny za prenos a distribúciu elektriny za ne určuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Ich výška je rôzna pre každú z 3 lokálnych distribučných spoločností: Západoslovenská distribučná a.s., Stredoslovenská distribučná a.s., Východoslovenská distribučná a.s. K týmto poplatkom sa ešte pripočítavajú poplatky za straty, prevádzkovanie systému na úrovni celej republiky, systémové služby na vyrovnávanie celej sústavy a ešte aj odvod do národného jadrového fondu.

vedenie elektrickej energie

Ak sa teda rozhodnete zmeniť dodávateľa energie, zostáva vám vždy tá istá distribučná spoločnosť, ktorá vo vašej lokalite zodpovedá za distribúciu energie. Váš dodávateľ – napríklad ELGAS, vám jej platby refakturuje v ich plnej výške bez akejkoľvek úpravy.

Distribučné poplatky sú skvelou príležitosťou na optimalizáciu nákladov

Veľa zákazníkov si myslí, že jedine platby za dodávku elektriny môžu ovplyvniť výberom najvýhodnejšej ponuky spomedzi dodávateľov energií. To ale nie je pravda. Práve distribučné poplatky v sebe skrývajú skvelú príležitosť na optimalizáciu nákladov, ktorá môže viesť k úsporám niekoľko tisíc eur ročne. Treba si len uvedomiť, aké poplatky vstupujú do procesu zúčtovania a v akej miere sú závislé od spôsobu využitia energie v mieste odberu. Je dôležité tiež vedieť, že v prípade  prekročenia vybraných zmluvných hodnôt sú distribučnou spoločnosťou účtované prirážky, ktorých výška i spôsob určenia je v každej distribučnej spoločnosti a pri každej distribučnej sadzbe iná.

Tých možností je hneď niekoľko, pár príkladov na lepšiu predstavu.

  • Maximálna rezervovaná kapacita (MRK)– je obvykle zmluvne dohodnutá maximálna hodnota výkonu, ktorú technicky možno odoberať z distribučnej sústavy, resp. americká hodnota ističa. Ich výška ale môže dosiahnuť závislosti od distribučnej spoločnosti napríklad aj 5-násobok zmluvne dohodnutej tarify za prístup do distribučnej sústavy (tarify za výkon) alebo takmer 100 eur za každý kW nad dohodnutú hodnotu.
  • Dohodnutá resp. rezervovaná kapacita – na úrovni VVN a VN je zmluvne dojednaná stredná hodnota štvrťhodinového činného výkonu na obdobie mesiaca, kvartálu alebo roku; táto hodnota môže byť rovnaká a nižšia ako MRK a minimálne rovná 20% MRK. Aj v tomto prípade platí, že prekročenie za každý kW je penalizované individuálne na úrovni distribučnej spoločnosti napríklad vo výške 5-násobku zmluvne dohodnutej tarify za prístup do distribučnej sústavy, alebo 33 eurami za každý kW nad dohodnutú hodnotu.
  • Účinník – vyjadruje pomer medzi činnou a jalovou energiou nameranou v odbernom mieste pričom v prípade, ak jeho hodnota nie je v požadovanej tolerancii, distribučné spoločnosti účtujú zákazníkom tarify za nedodržanie zmluvnej hodnoty s využitím rôznych tabuliek a vzorcov na prepočty, ktoré v konečnom výsledku môžu dosiahnuť stovky až tisícky eur mesačne na pokutách.

Sumy za nedodržanie účinníka či prekročenie rezervovaného výkonu nie sú maličkosťou a určite sa vám oplatí analyzovať ich výšku a príčiny, ktoré vedú k ich vzniku. Mnohým naším klientom sme práve vďaka našim službám OPTIbasicOPTIplus pomohli nielen odhaliť príčiny ich vzniku na strane spotreby, ale i identifikovali možné úspory. Aby nezostala úspora na papieri, pomohli sme im aj s realizáciu potrebných technických opatrení ako je napríklad montáž kompenzátora či dekompenzátora, nasadenie prostriedkov aktívneho riadenia výkonu, zabezpečenia potrebného merania a pod.

Zároveň je dobré vedieť, že častokrát stačí analýza rezervovaných kapacít a spolu s klientom nájdeme hneď dôvod účtovania prirážok. Riešením býva aj jednoduchá žiadosť na distribučnú spoločnosť o úpravu zmluvných hodnôt alebo o zavedenie skúšobnej prevádzky a veľká časť sankcií môže byť eliminovaná obyčajným administratívnym opatrením.

Odporúčame preto všetkým našim klientom venovať pozornosť nielen raz ročne výberu dodávateľa, ale aj pravidelnej kontrole priebehu spotreby elektriny, ktorá môže viesť k významným úsporám za distribučné poplatky. Na jednoduchú orientáciu naším klientom slúži Klientska zóna, kde na pár klikov získajú obraz o spotrebe aj fakturácii kedykoľvek aj prostredníctvom mobilu. Na komplexnejšiu analýzu ponúkame platenú službu OPTIbasic.

Je síce dôležité vedieť hodnotu elektriny, ale vo finále hrá ešte podstatnejšiu úlohu nájdenie odpovede na otázku: Čo môžem urobiť preto, aby ma elektrina stála čo najmenej? A na to vám v ELGASe vieme pomôcť odpovedať vďaka profesionálnemu auditu spotreby elektriny v odbernom mieste: Stačí len vyplniť formulár a my vás budeme kontaktovať.

Marketingový formulár

Máte otázky?

Zaujalo vás niečo? Nenašli ste, čo ste hľadali? Dajte nám vedieť a my sa vám ozveme. Ďakujeme!

Odoslaním kontaktného formulára súhlasím so spracovaním osobných údajov.

Mohlo by vás zaujímať

Kompenzácie firmám až do septembra

Vláda predĺžila poskytnutie kompenzácií firmám na zvýšené náklady za elektrinu a plyn až do septembra.

SPOT od začiatku roka výrazne šetrí náklady

SPOT od ELGAS-u prináša skvelú cenu za elektrinu i plyn a k tomu veľa ďalších výhod. Osloboďte sa a pridajte sa k našim spokojným zákazníkom.

Nájomca má od 1. mája nárok na zníženie poplatku za dodávku elektriny

Prenajímateľ je povinný preniesť zníženie cien elektriny a plynu do nájmu jednotlivých nájomcov priestorov. Týka sa to nielen čerpania kompenzácii, ale i zníženia poplatkov za distribúciu.

Ako sa bude vyvíjať cena plynu?

Aktuálny vývoj na spotových trhoch s plynom je veľmi priaznivý a nie je zatiaľ dôvod na úvahy na odchod z neho.

8 rád pri zvažovaní fotovoltaiky

Aké sú fakty, ktoré by ste mali poznať predtým, ako sa rozhodnete investovať do fotovoltaiky? Poradíme vám, čo nepodceniť a ako pristupovať k rozhodnutiu s rozvahou. Od spôsobu prevádzky, cez umiestnenie, zohľadnenie životnosti, objemu výroby až po prepočet reálnej návratnosti. Zelené trendy sú fajn, no ideálne by…

MH SR zverejnilo novú výzvu na kompenzácie

Firmy a organizácie si už môžu požiadať o kompenzácie za január 2023.

Ako funguje prideľovanie regulovanej ceny špeciálnym odberateľom

O regulovanú cenu dodávky na rok 2023 si špeciálni odberatelia mali požiadať minulý rok. Vysvetlíme vám v jednoduchosti ako to funguje.

Zima je ideálna na realizáciu termovízie

Účty za vykurovanie budovy či haly vám robia dieru do rozpočtu? Termovízia je jednou z možností ako tomu zabrániť.

Zmena cien zraniteľným zákazníkom – malým podnikom

"Malé podniky" od januára so zastropovanými cenami elektriny 199 EUR/MWh resp plynu 99 EUR/MWh. Zálohy pošleme čoskoro s týmito cenami.

Zmena dodávateľa je možná až po ukončení zmluvy

Vysoká regulovaná cena odráža vývoj na trhu elektriny a plynu a ako taká nie je dôvodom na jednostranné ukončenie zmluvy.

Správcovia, kotolne a domovy sociálnych služieb už poznajú ceny elektriny a plynu na rok 2023

Mechanizmus výpočtu je známy. Tarify za straty, systémové služby a prevádzkovanie systému zostávajú na úrovni roku 2022.

Posilnenie práv odberateľa

Novela zákona výrazne mení podmienky dodávky energií, preto sa oplatí venovať pozornosť krátkemu zhrnutiu noviniek z dielne ÚRSO.

Firmy si už môžu podať žiadosť o kompenzáciu za august a september

Žiadosť je potrebné podať do 22.12.2022 z elektronickej schránky žiadateľa.

Máte spotrebu nad 1 GWh elektriny ročne? Využite možnosť získania kompenzácie od štátu

Do 25.11.2022 môžete požiadať o kompenzáciu platby TPS. Využite príležitosť a znížte náklady firmy na energie.

Ako ušetriť elektrinu a plyn

Šetrenie energiami je jednou z ciest ako zmierniť následky energetickej krízy. Máme riešenia i pár tipov, kde a ako hľadať úspory.

Garantované ceny elektriny a plynu

Domácnosti majú už garantovanú cenu elektriny aj plynu. Najvýhodnejší plyn im poskytne SPP, ZSE Energia alebo VSE.

Vojna na Ukrajine a jej vplyv na európsky trh s energiami (1)

Ceny všetkých dôležitých energetických komodít rastú. Trh sa bojí prerušenia dodávok. Európa diverzifikuje a pripravuje plán.

O energiách (2/2022)

Európa na ceste za Green dealom bude pokračovať s jadrom i zemným plynom. Štát pripravuje atraktívne možnosti podpory na ceste k firemnej udržateľnosti.

Kritické dôvody nákupu ovplyvňujúce dodávateľov energií

Obchodovanie s elektrinou a plynom je dnes rizikové oveľa viac ako kedykoľvek predtým. Nazrite s nami za oponu.

O energiách (1/2022)

Rok 2022 nadviazal na kritický záver minulého roku. Trhy sú rozkolísané a zhoršuje ich najmä vyostrovanie situácie na Ukrajine a nízky tok plynu z Ruska do Európy. Naša energetika zavádza novinky v legislatívnom rámci.

O energiách (11/2021)

November sa niesol v znamení rastu ceny ročnej dodávky elektriny aj plynu. Nord Stream 2 definitívne v roku 2021 spustený nebude. Zároveň sa uskutočnilo niekoľko dôležitých krokov v oblasti slovenskej legislatívy.

O energiách (10/2021)

Takmer polovica slovenských firiem nemá zazmluvnené dodávky elektriny a plynu na budúci rok. Čakanie firiem na pokles cien, ktoré sledujeme už od apríla, v spojení s vážnymi zmenami na trhu dodávateľov začína vytvárať tlak na oboch stranách. Firmy sa súčasne dožadujú kompenzácii cien, no vláda je viazaná…

O energiách (9/2021)

Prudké zvýšenia cien plynu a elektriny začínajú výrazne ovplyvňovať ekonomiky krajín EÚ. Momentálne výrazne negatívne dopady sa stávajú aktuálnou témou od manažérov firiem, cez investorov až po politikov. Toto obdobie nám môže ukázať do akej mieri uprednostníme ekonomiku pred ekológiou alebo sa budeme snažiť…

Ako si vybrať dodávateľa zemného plynu

Od koho odoberať plyn tak, aby bola vaša ponuka čo najvýhodnejšia? Vieme, že zorientovať sa v dodávateľských spoločnostiach nemusí byť jednoduché. Avšak pri správnom nastavení parametrov a jasnom definovaní porovnateľných položiek sa iste dopracujete k najlepšej ponuke a výberu vhodného partnera na budúce obdobie.

Ako zistiť, ktorá cena za plyn alebo elektrinu je skutočne najlacnejšia?

V prvom rade sa nedajte ohúriť iba výškou percentuálnej zľavy a vždy sa dodávateľa pýtajte na konečnú cenu po zľave. V prípade plynu je zase potrebné si zistiť, či cena zahŕňa skutočne všetky poplatky za dodávku, ktoré budú účtované.

Meranie kvality elektrickej siete ako prevencia výpadku

Akékoľvek výpadky v prevádzke sú nepríjemné a prinášajú celý rad negatívnych dôsledkov. O tom, do akej miery môžu byť spôsobené a ovplyvnené parametrami elektriny, nás presvedčí realizácia kontrolného merania.

Počuli ste už o jalovej energii? Vašu firmu môže vyjsť celkom draho

Jalová energia je nevyhnutná pre činnosť elektrických zariadení. Aby ale nespôsobovala zbytočnú finančnú záťaž, treba poznať dôvod jej vzniku a jej objem. Potom je možné navrhnúť riešenie, ktoré minimálne ovlyvní všku vašej faktúry za elektrickú energiu.

Ako vybrať vhodný kompenzátor jalovej elektrickej energie

Voľba vhodného typu a veľkosti kompenzátora je kľúčovým predpokladom zníženia výdavkov za elektrickú energiu viazaných na odber jalovej energie nad rámec tolerancie.

Nečakajte na nižšie ceny energií, firmám sa viac oplatí indexovanie

Prudko stúpajúce ceny za dodávku elektriny a plynu na burzách budú mať výrazný vplyv na náklady firiem v súvislosti so zabezpečením ich ďalšieho chodu. Najmä podniky, kde je spotreba energií významnou položkou nákladov, by mali veľmi rýchlo zrevidovať svoj zabehnutý spôsob nákupu a zabezpečiť si už teraz…

Ceny energií na burzách stále rastú

Je začiatok mája a ceny energií nám rastú. A vyzerá to tak, že ceny z konca roku 2020 sa už ťažko vrátia späť.

Koronokríza je príležitosť ako zvýšiť efektivitu aj pri nákupe energií na podnikanie

Firmy sú tvrdo zasiahnuté koronakrízou. Menia spôsob prevádzky a očakávajú adaptáciu ponuky a prístupu aj zo strany dodávateľov elektriny a plynu.

Ako nás vidíte alebo zopár výsledkov z prieskumu o značke ELGAS

Koncom roku 2020 sme realizovali prieskum znalosti značky a okrem iného sme zistili, že ELGAS patrí z hľadiska spontánnej znalosti značky do skupiny TOP 10 dodávateľov energií. Teší nás, že naši zákazníci sú s našimi službami nadpriemerne spokojní, ale stále je veľa vecí, ktoré chceme zlepšiť.

Poskytnutie priebehu merania spotreby elektriny vám môže ušetriť tisíce eur

Chcete skutočne výhodnú ponuku? Potom neváhajte a požadujte od obchodníka cenovú ponuku vypracovanú na základe vášho priebehového 15 minútového merania odberu.

Ako vybrať najvýhodnejšieho dodávateľa elektrickej energie

Výber dodávateľa elektriny vôbec nemusí byť zložitá záležitosť. Pri správne zvolených parametroch posudzovania ponuky a jasnom definovaní porovnateľných položiek sa s veľkou pravdepodobnosťou dopracujete k výberu vhodného partnera na budúce obdobie dodávky energie.

Zmenou dodávateľa elektriny sa pripojenie do siete nemení

Väčšina podnikateľov sa snaží nájsť cestu ako minimalizovať svoje náklady. Nemusia mať obavy, že by zmena dodávateľa spôsobila potrebu meniť ich pripojenie do elektrickej siete napríklad budovaním nových vedení.

Neplaťte za elektrinu viac ako je treba

"Vybral som si tú najlacnejšiu elektrinu a nech robím čo robím, stále platím veľa", s takýmto tvrdením sa bežne stretávame pri rozhovoroch so zákazníkmi. Nie vždy je to ale tak. Prezradíme vám, kde sa dajú takmer vždy nájsť možnosti na úspory vo výške aj tisícok eur ročne.