Zima je ideálna na realizáciu termovízie

Účty za vykurovanie budovy či haly vám robia dieru do rozpočtu? Termovízia je jednou z možností ako tomu zabrániť.

Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry takmer 50% spotreby energie v budovách sa v roku 2021 použila na vykurovanie priestorov a ohrev vody. Práve náklady súvisiace s najväčšou spotrebou by mali byť na prvom mieste pri hľadaní riešení na úsporu energie.

Kde vznikajú tepelné straty najčastejšie

Z hľadiska najväčších tepelných strát na budovách je možné identifikovať 4 dominantné oblasti strát.

Obvodové konštrukcie domu Podiel na tepelných stratách pred obnovou budovy
Okná, dvere 25 – 35%
Vonkajšie steny 20 – 30%
Strecha 20 – 30%
Podlaha 5  – 15%

Ak chcete vedieť, v akom stave sú tepelné straty na vašom objekte, ideálne je realizovať tzv. termovízne meranie.

Termovízia by sa mala realizovať práve v najchladnejších mesiacoch v roku, kedy je teplotný rozdiel medzi interiérom budovy a exteriérom aspoň 15°C (u vykurovaných budov by teda teplota vonku mala byť pod 5°C a na budovu by nemalo svietiť slnko). Vtedy je odhalenie tepelného mosta veľmi jasne vidieť na termosnímkach, čo spresňuje potrebné práce na jeho odstránenie a minimalizuje náklady potrebné s rozsahom prác. Meranie treba zveriť odborníkom s kvalitnou kamerou, ktorý ako výsledok dodajú nielen snímky z merania, ale kompletnú správu s komentovanými nálezmi a návrhmi na ďalší postup.

Termovízne meranie je jednoduché a veľmi účinné

Termovízne meranie sa realizuje prostredníctvom termovíznej kamery s potrebnou citlivosťou. Meranie zachytáva odrazené infračervené žiarenie z budovy a následne sú jednotlivé body s rovnakou teplotou identifikované na snímke farebným bodom. Farebné mapy bodov tak vytvárajú jasný obraz o miestach, kde prichádza k najvyšším prestupom tepla cez konštrukciu budovy a teda i najväčším stratám tepla.

Marketingový formulár

Využite zimu a šetrite s nami!

Ak nechcete „púšťať teplo do komína“ a vyhadzovať tisíce eur za vykurovanie zbytočne, máme pre vás skvelé a jednoduché riešenie. Odmeriame vašu budovu a na mieste vám ukážeme, kde vám energia uniká. Spoločne tak identifikujeme ako môžete zmenšiť vašu spotrebu energií na vykurovanie, znížiť účet a prispieť k zmenšeniu vašej uhlíkovej stopy. 

Odoslaním formulára súhlasíte so spracúvaním údajov na marketingový účel a vyhlasujete, že ste sa oboznámili s Informáciami o spracúvaní osobných údajov.

A čo potom?

Následne po vyhodnotení merania a identifikácii kritických miest je vhodné definovať si náklady súvisiace s nápravou situácie a vhodný postup prác. Odborníci odporúčajú vo všeobecnosti postupovať v prioritách:

  1. Výmena okien a dverí s odbornou inštaláciou a doriešením stavebných detailov riešenia ostení
  2. Zateplenie obvodových konštrukcií budovy
  3. Analýza systému vykurovania a navrhnutie optimálneho riešenia
  4. Izolácia vnútorných rozvodov vykurovania, chladenia a teplej vody
  5. Výber a realizácia vhodného systému regulácie vykurovania, chladenia, ventilácie (tzv. HVAC) ako aj ohrevu teplej vody

Termovízia šetrí aj inak

Termovízia je užitočná nielen v prípade, keď sa chcete pustiť do obnovy budovy alebo si dávate robiť energetický audit. Oceníte ju aj v momente, keď vám stavebná firma odovzdáva práce ako veľmi účinný spôsob kontroly kvality odvedenej práce. Máte tak možnosť okamžite identifikovať a reklamovať nekvalitnú prácu a žiadať odstránenie prípadných vád. A samozrejme, odporúčame termovíziu realizovať aj keď zvažujete prípadnú kúpu budovy, aby ste vedeli reálne zhodnotiť jej stav a prípadné náklady na opravy.

Marketingový formulár

Pridajte sa k viac ako dvom tisícom manažérov a získajte prístup k newsletteru, ktorý vašej firme dodá energiu.

Raz mesačne a bez spamu: užitočné informácie z oblasti energetiky špeciálne pre firmy, rady ako ušetriť na nákupe, návody ako efektívne riadiť náklady na spotrebu.

Odoslaním formulára súhlasíte so spracúvaním údajov na marketingový účel a vyhlasujete, že ste sa oboznámili s Informáciami o spracúvaní osobných údajov.

Zistite viac o energiách

Meranie kvality elektrickej siete ako prevencia výpadku

Akékoľvek výpadky v prevádzke sú nepríjemné a prinášajú celý rad negatívnych dôsledkov. O tom, do akej miery môžu byť spôsobené a ovplyvnené parametrami elektriny, nás presvedčí realizácia kontrolného merania.

Zmena dodávateľa je možná až po ukončení zmluvy

Vysoká regulovaná cena odráža vývoj na trhu elektriny a plynu a ako taká nie je dôvodom na jednostranné ukončenie zmluvy.

Počuli ste už o jalovej energii? Vašu firmu môže vyjsť celkom draho

Jalová energia je nevyhnutná pre činnosť elektrických zariadení. Aby ale nespôsobovala zbytočnú finančnú záťaž, treba poznať dôvod jej vzniku a jej objem. Potom je možné navrhnúť riešenie, ktoré minimálne ovlyvní všku vašej faktúry za elektrickú energiu.

Naša férová ponuka pre podnikateľov

Stabilita

Stabilita

Viac než 10-ročné skúsenosti na trhu a preverená stabilita zabezpečia kontinuálne dodávky energie, na ktoré sa môžu naši klienti spoľahnúť.

Výhodná cena

Výhodná cena

Dlhoročné skúsenosti a flexibilná štruktúra firmy nám umožňujú ponúknuť služby za výhodnejšie ceny.

Úspora energie

Úspora energie

Naše služby vám prinesú reálnu výhodu v podobe ušetrenej energie a v konečnom dôsledku aj v úspore firemných nákladov.

Ľudskosť

Ľudskosť

Vyznávame individuálny prístup k zákazníkom. U nás sa rozprávate s konkrétnym človekom, ktorý vás vypočuje a snaží sa vám pomôcť.