Kritické dôvody nákupu ovplyvňujúce dodávateľov energií

Obchodovanie s elektrinou a plynom je dnes rizikové oveľa viac ako kedykoľvek predtým. Nazrite s nami za oponu.

Kritické faktory ovplyvňujúce obchodovanie s energiami

Aktuálna situácia na trhu s energiami vytvára mimoriadny finančný tlak na dodávateľov elektriny aj plynu. Ceny sú rekordné, výkyvy cien obrovské. Čo to znamená pre dodávateľa a jeho klienta? Aké sú kritické momenty v obchodovaní?

Volatilita

Je dôležité si uvedomiť, že pri tak vysokej volatilite trhu akú sme videli v priebehu decembra je obchodovanie s komoditami mimoriadne komplikované. Ceny sa menili o niekoľko eur až desiatok eur v priebehu jednej hodiny, čo je pri veľkom objeme obchodov vážny problém.

Likvidita veľkoobchodného trhu

V istých okamihoch sa na veľkoobchodnom trhu plyn a elektrina ani nedali nakúpiť. Protistrany proste neposkytli ponuky a preto sa nedali dodávky vôbec v danom čase zabezpečiť. Výsledkom je, že tieto obchody stáli aj niekoľko dní, kým ich bolo vôbec možné realizovať. Dodávateľ tak nedokázal v danom čase zabezpečiť potrebný objem elektriny a plynu, ktorý zobchodoval s koncovým zákazníkom.

Rast veľkoobchodných prirážok

Volatilita trhu sa celkom prirodzene premietla do veľkoobchodných ponúk. Partneri vyžadujú vyššie kreditné záruky. Zvýšené riziko z aktuálnej situácie na trhu tak predražilo nákup energií pre dodávateľov. 

Marketingový formulár

Pridajte sa k viac ako dvom tisícom manažérov a získajte prístup k newsletteru, ktorý vašej firme dodá energiu.

Raz mesačne a bez spamu: užitočné informácie z oblasti energetiky špeciálne pre firmy, rady ako ušetriť na nákupe, návody ako efektívne riadiť náklady na spotrebu.

Odoslaním formulára súhlasíte so spracúvaním údajov na marketingový účel a vyhlasujete, že ste sa oboznámili s Informáciami o spracúvaní osobných údajov.

Neplnenie veľkoobchodných kontraktov

Situácia sa natoľko vyostrila, že sa objavili problémy s realizáciou kontraktov, keď niektorí dodávatelia neboli schopní plniť si dohodnuté objemy dodávok. Dodávateľ si tak musí nájsť náhradu za nezrealizované obchody a nakupuje za oveľa vyššie ceny ako zakontrahoval, čím mu vzniká výrazná strata.

Nárast rozdielu v cene elektriny v špičke a mimo nej

Ďalším nepríjemným efektom je enormne narastajúci rozdiel cien medzi špičkovou a mimošpičkovou tarifou elektriny. Každý dodávateľ s bilančnou skupinou musí vyrovnávať jej sumárnu spotrebu s nákupom a to v 15 minútových intervaloch. Aj v „kľudných“ dobách bolo umením vedieť sa trafiť predikciou do reality, o to komplikovanejšie je to dnes, keď sa ešte stále pasujeme s COVIDom a jeho následkami – niektoré prevádzky sú uzavreté, iné čiastočne fungujú, niektoré zanikli. Mnohé sa museli prispôsobiť aktuálnemu dopytu výrazne podmienenému COVID, čo sa prejavuje aj na priebehu spotreby samotnej, ktorá má často úplne iný charakter ako po minulé roky.

Akumulácia zvyšuje riziko

Na veľkoobchodnom trhu sú minimálne limity nákupu, čo znamená, že dodávateľ musí najprv naakumulovať objednávky od zákazníkov do istej minimálnej výšky, ktorú môže s prihliadnutím na optimalizáciu nákupných nákladov zobchodovať. To znamená, že vzniká časový rozdiel medzi tým, kedy energiu predá konečnému spotrebiteľovi a momentom, kedy ju nakúpi na veľkoobchodnom trhu. Tento časový rozdiel spôsobuje najmä pri vysokej volatilite a rastovom trende cien obrovský rozdiel v neprospech dodávateľa energie.

Ani zodpovedný prístup k nákupu nezabráni nárastu nákladov a cien

Podčiarknuté a spočítané: Nech sa dodávateľ snaží akokoľvek zodpovedne pristupovať k nákupu, množstvo externých faktorov spôsobuje, že dodávateľ energie sa pri nákupe pohybuje na veľmi tenkom ľade. Množstvo negatívnych faktorov sa podpisuje na rapídnom zvýšení rizika a náklady na strane nákupu v priebehu posledných mesiacov výrazne stúpajú. Nie je ničím prekvapujúcim, keď sú na konci dňa zrealizované dodávky koncovým zákazníkom pre neho stratové.

Zistite viac o energiách

O energiách (1/2022)

Rok 2022 nadviazal na kritický záver minulého roku. Trhy sú rozkolísané a zhoršuje ich najmä vyostrovanie situácie na Ukrajine a nízky tok plynu z Ruska do Európy. Naša energetika zavádza novinky v legislatívnom rámci.

O energiách (11/2021)

November sa niesol v znamení rastu ceny ročnej dodávky elektriny aj plynu. Nord Stream 2 definitívne v roku 2021 spustený nebude. Zároveň sa uskutočnilo niekoľko dôležitých krokov v oblasti slovenskej legislatívy.

Ako si vybrať dodávateľa zemného plynu

Od koho odoberať plyn tak, aby bola vaša ponuka čo najvýhodnejšia? Vieme, že zorientovať sa v dodávateľských spoločnostiach nemusí byť jednoduché. Avšak pri správnom nastavení parametrov a jasnom definovaní porovnateľných položiek sa iste dopracujete k najlepšej ponuke a výberu vhodného partnera na budúce obdobie.

Naša férová ponuka pre podnikateľov

Stabilita

Stabilita

Viac než 10-ročné skúsenosti na trhu a preverená stabilita zabezpečia kontinuálne dodávky energie, na ktoré sa môžu naši klienti spoľahnúť.

Výhodná cena

Výhodná cena

Dlhoročné skúsenosti a flexibilná štruktúra firmy nám umožňujú ponúknuť služby za výhodnejšie ceny.

Úspora energie

Úspora energie

Naše služby vám prinesú reálnu výhodu v podobe ušetrenej energie a v konečnom dôsledku aj v úspore firemných nákladov.

Ľudskosť

Ľudskosť

Vyznávame individuálny prístup k zákazníkom. U nás sa rozprávate s konkrétnym človekom, ktorý vás vypočuje a snaží sa vám pomôcť.