Porovnajte si spotrebu a náklady na energie s vašou konkurenciou

Výdavky na energie výrazne vplývajú na ziskovosť firmy. Porovnajte sa, ako ste na tom s vašou konkurenciou a my vám pomôžeme cielene ich manažovať a urdžať váš biznis konkurencieschopný.

Firmy, ktoré so sebou súperia na trhu obvykle patria do rovnakej skupiny spoločností podnikajúcej v jednom z odvetví. Oplatí sa preto zistiť, či náklady na energie zodpovedajú priemeru vo vašom odvetví. Rozdiely totiž môžu byť príčinou úspechu vášho konkurenta.

 

Energie ako značná položka výdavkov firmy

Náklady na energie sú do značnej miery podmienené odvetvím podnikania a ich priemerný podiel na Slovensku kolíše v intervale 0,5 – 21%. Existujú aj iné faktory, ktoré vplývajú na ich výšku ako je napríklad vek či vlastníctvo spoločnosti. Práve na ňom je pekne vidieť, že s vekom spoločnosti podiel nákladov stúpa, rovnako je možné vidieť výrazný rozdiel medzi nákladmi verejného a súkromného sektora ako aj skutočnosť, že vyšší podiel nákladov na energie majú skôr čistí dovozcovia než len vyvážajúce alebo obchodné firmy (GVC). Rovnako sa ukazuje, že nižšie náklady na energie majú zahraničné firmy lokálne vlastnené spoločnosti. 

naklady_energie_podniky_NBS

Z analytickej štúdie NBS Direct impact of energy price increases on firm profitability and producer prices, 31.8.2022

 

Čím vyšší je podiel nákladov na energie v celkovej štruktúre nákladov vašej firmy, tým vyšší majú energie vplyv na konečný zisk firmy. Kontrola a znižovanie nákladov je preto jednou z ciest, ako spraviť vaše podnikanie ziskovejším.

Bez elektriny to nejde

Náklady na energie sú do značnej miery podmienené odvetvím podnikania a ich priemerný podiel na Slovensku kolíše v intervale 0,5 – 21%. Existujú aj iné faktory, ktoré vplývajú na výšku nákladov na energie, ako je napríklad vek či vlastníctvo spoločnosti. Práve na ňom je pekne vidieť, že s vekom spoločnosti podiel nákladov stúpa, rovnako je možné pozorovať výrazný rozdiel medzi nákladmi verejného a súkromného sektora ako aj skutočnosť, že vyšší podiel nákladov na energie majú skôr čistí dovozcovia než len vyvážajúce alebo obchodné firmy (GVC). Rovnako sa ukazuje, že nižšie náklady na energie majú zahraničné firmy ako lokálne vlastnené spoločnosti. 

Graf znázorňujúci podiel energii v priemysli

Z analytickej štúdie NBS Direct impact of energy price increases on firm profitability and producer prices, 31.8.2022

 

Graf znázorňujúci podiel energii mimo priemyslu

Čo robiť, ak ste nad priemerom

V prípade, ak zistíte, že vaše náklady na elektrinu či iné energie alebo podiel jednotlivých druhov energií sú výrazne mimo priemeru vášho odvetvia, odporúčame začať analyzovať príčiny. 

Dôvodov, ktoré prichádzajú do úvahy môže byť niekoľko. Od vyšších jednotkových cien za dodávku energie, cez iný typ technológie, technologickú zastaralosť spôsobujúcu vysokú energetickú náročnosť ale i vyšší stupeň automatizácie vybraných činností. Nie vždy musí byť rozdiel v podieloch či celkovom objeme nákladov iba negatívnym indikátorom. 

V určitých prípadoch môžu byť vyššie náklady na energie kompenzované vyššou kvalitou výrobkov, nižšími nákladmi na mzdové náklady a podobne. Dôležité je ale zaujímať sa o tieto náklady a ceny, aby ste vedeli reagovať na prípadné zmeny na trhu či konkurenčný tlak. V ELGAS-e vám pomôžeme poznať vaše náklady a manažovať ich aktívne, aby boli čo najnižšie.  Začnite kontrolou cien za dodávku, na ktorú vám spravíme obratom kontrolnú protiponuku.

Marketingový formulár

Pridajte sa k viac ako dvom tisícom manažérov a získajte prístup k newsletteru, ktorý vašej firme dodá energiu.

Raz mesačne a bez spamu: užitočné informácie z oblasti energetiky špeciálne pre firmy, rady ako ušetriť na nákupe, návody ako efektívne riadiť náklady na spotrebu.

Odoslaním formulára súhlasíte so spracúvaním údajov na marketingový účel a vyhlasujete, že ste sa oboznámili s Informáciami o spracúvaní osobných údajov.

Zistite viac o energiách

Zmena dodávateľa je možná až po ukončení zmluvy

Vysoká regulovaná cena odráža vývoj na trhu elektriny a plynu a ako taká nie je dôvodom na jednostranné ukončenie zmluvy.

MH SR zverejnilo novú výzvu na kompenzácie

Firmy a organizácie si už môžu požiadať o kompenzácie za január 2023.

Zmena cien zraniteľným zákazníkom – malým podnikom

"Malé podniky" od januára so zastropovanými cenami elektriny 199 EUR/MWh resp plynu 99 EUR/MWh. Zálohy pošleme čoskoro s týmito cenami.

Naša férová ponuka pre podnikateľov

Stabilita

Stabilita

Viac než 10-ročné skúsenosti na trhu a preverená stabilita zabezpečia kontinuálne dodávky energie, na ktoré sa môžu naši klienti spoľahnúť.

Výhodná cena

Výhodná cena

Dlhoročné skúsenosti a flexibilná štruktúra firmy nám umožňujú ponúknuť služby za výhodnejšie ceny.

Úspora energie

Úspora energie

Naše služby vám prinesú reálnu výhodu v podobe ušetrenej energie a v konečnom dôsledku aj v úspore firemných nákladov.

Ľudskosť

Ľudskosť

Vyznávame individuálny prístup k zákazníkom. U nás sa rozprávate s konkrétnym človekom, ktorý vás vypočuje a snaží sa vám pomôcť.