Štát vráti časť poplatkov za distribúciu

Opatrenie sa týka iba odberateľov, ktorí neboli v čase od 1.1. do 30.4.  vedení ako zraniteľní odberatelia.

Vláda schválila novelu nariadenia č. 465/2022 Z. z., vďaka čomu štát vráti odberateľom, ktorí neboli v čase od 1.1. do 30.4.  vedení ako zraniteľní odberatelia časť nákladov na distribúciu elektriny – časť poplatku za straty, systémové služby a tarify za prevádzkovanie systému.

Koho sa opatrenie týka

Opatrenie sa týka výlučne odberateľov, ktorí neboli do 30. apríla 2023 vybranými zraniteľnými odberateľmi elektriny podľa § 2 písmena k) piateho bodu a ôsmeho bodu zákona č. 250/2012 Z. z. a platili od 1. januára 2023 do 30. apríla 2023 tarifu za straty pri distribúcii elektriny, tarifu za systémové služby a tarifu za prevádzkovanie systému vo výške schválenej alebo určenej úradom, ktorá bola vyššia ako tarifa za straty pri distribúcii elektriny od 1.mája 2023.

Aká suma bude vrátená

Týmto odberateľom štát formou dobropisu vráti časť nákladov zodpovedajúcich súčinu objemu spotrebovanej elektriny v kalendárnom mesiaci v období od 1. januára 2023 do 30. apríla 2023 a rozdielu tarify za straty pri distribúcii elektriny uhrádzanej v období od 1. januára 2023 do 30. apríla 2023 a tarify za straty pri distribúcii elektriny od 1. mája.

Obdobne sa postupuje pri výpočte tarify za systémové služby i prevádzkovanie systému.

Kto dobropis poskytne

Aktuálne ešte nie je úplne jasné, či dobropis poskytne dodávateľ elektriny alebo distribučná spoločnosť, no poskytnutie dobropisu bude automatické a nie je preto potrebné o neho žiadať. Celkové náklady na toto opatrenie sa odhadujú na 144 miliónov eur.

Marketingový formulár

Pridajte sa k viac ako dvom tisícom manažérov a získajte prístup k newsletteru, ktorý vašej firme dodá energiu.

Raz mesačne a bez spamu: užitočné informácie z oblasti energetiky špeciálne pre firmy, rady ako ušetriť na nákupe, návody ako efektívne riadiť náklady na spotrebu.

Odoslaním formulára súhlasíte so spracúvaním údajov na marketingový účel a vyhlasujete, že ste sa oboznámili s Informáciami o spracúvaní osobných údajov.

Zistite viac o energiách

Potvrdené úradom: ELGAS má najnižší cenník energií

Prieskum ÚRSO z mája ukázal, že najnižšie ceny v cenníkoch pre neregulovaných zákazníkov má ELGAS. Od júna sú naše ceny ešte nižšie.

Od júla opäť znižujeme ceny

Od júla s nami neregulovaní zákazníci na cenníkoch opäť ušetria. Prinášame ceny nižšie ako vládny strop pre kompenzácie po SPOTe aj do cenníka elektriny i plynu.

Ako zmeniť dodávateľa elektriny alebo plynu. Krok za krokom.

Dobre premyslená zmena dodávateľa môže firme ušetriť desiatky tisíc eur ročne. Dôležité je objektívne si vyhodnotiť jednotlivé parametre a podnikať kroky v zmysle podmienok zmluvy a odporúčaní na vhodný postup.

Naša férová ponuka pre podnikateľov

Stabilita

Stabilita

Viac než 10-ročné skúsenosti na trhu a preverená stabilita zabezpečia kontinuálne dodávky energie, na ktoré sa môžu naši klienti spoľahnúť.

Výhodná cena

Výhodná cena

Dlhoročné skúsenosti a flexibilná štruktúra firmy nám umožňujú ponúknuť služby za výhodnejšie ceny.

Úspora energie

Úspora energie

Naše služby vám prinesú reálnu výhodu v podobe ušetrenej energie a v konečnom dôsledku aj v úspore firemných nákladov.

Ľudskosť

Ľudskosť

Vyznávame individuálny prístup k zákazníkom. U nás sa rozprávate s konkrétnym človekom, ktorý vás vypočuje a snaží sa vám pomôcť.