Ak chcete šetriť, dajte si pozor na automatické predĺženie zmluvy

Ak chcete šetriť na nákladoch za energie na budúci rok, skontrolujte si podmienky automatického predĺženia zmluvy. Ak sa chcete vyhnúť plateniu vysokých cien za elektrinu a plyn, podajte výpoveď včas – už do konca septembra.

Aj keď je ešte leto, je dobré začať vyhodnocovať náklady a zamýšlať sa nad ich vývoj na ďalší rok. Takmer každá firma má minimálne odber elektriny a niektoré aj plynu. Ich ceny najmä vplyvom krízy minulý rok vyskočili do rekordných výšok a preto je veľmi dôležité vedieť, kedy ste uzavreli zmluvu na dodávku na rok 2025. Dôvod je prozaický – neplatiť viac ako je treba.

Prečo môžete platiť zbytočne veľa

Ak vaša firma uzavrela zmluvu na dodávku elektriny alebo plynu v závere roka, je dôležité vedieť ako bola cena stanovená. Pokiaľ ste si vybrali fixnú cenu od dodávateľa, alebo cenník, ktorý dodávateľ v priebehu roka neaktualizoval, je pravdepodobné, že vaša cena je podstatne vyššia, ako je dnes možné získať na rok 2025. Aby ste neplatili viac, ako je nevyhnutné, mali by ste zabrániť automatickému predĺženiu zmluvy s vašim aktuálnym dodávateľom energií.

Ako funguje automatická prolongácia zmluvy

Automatická prolongácia alebo predĺženie zmluvy je situácia, kedy sa zmluva bez toho, aby ktorákoľvek zo zmluvných strán niečo spravila, predĺži na ďalšie obdobie. Ak nechcete, aby sa vaša zmluva predĺžila, je potrebné ju v zmluvnej lehote a dohodnutým spôsobom vypovedať.

Každý dodávateľ energií má svoje podmienky opísané v zmluve alebo obchodných podmienkach, ktoré definujú, dokedy musíte výpoveď poslať, aby neprišlo k predĺženiu zmluvy. Ak tak nespravíte, vaša zmluva sa predĺži o ďalšie obdobie za podmienok, ktoré už nemusia zodpovedať vašim potrebám a za ceny, ktoré nereflektujú aktuálnu situáciu na trhu. Táto situácia sa týka takisto zmlúv na dobu určitú, tak aj na dobu neurčitú.

 

Čo si treba overiť

Naše doporučenie preto je, skontrolovať si zmluvu a obchodné podmienky, či takúto klauzulu obsahujú a uistiť sa,  ako sa aplikuje prolongácii zmluvy do jej dôležitých parametrov:

  • dokedy je potrebné vypovedať zmluvu, aby k prolongácii nedošlo,
  • ak sa zmluva prolonguje, na ako dlhé obdobie,
  • ako sa zmení či ponechá produkt dodávky po prolongácii,
  • príde alebo nepríde k zmene ceny.
Marketingový formulár

Skontrolujte si náklady na energie rýchlo a bezplatne

Najjednoduchšou cestou ako sa presvedčiť, či neplatíte zbytočne veľa je dať si spraviť protiponuku. A s tým vám pomôžeme hneď, keď nám necháte na seba kontakt. Uvidíte, či sa to nedá aj výhodnejšie.

Odoslaním formulára súhlasíte so spracúvaním údajov na marketingový účel a vyhlasujete, že ste sa oboznámili s Informáciami o spracúvaní osobných údajov.

Dvaja muži diskutujú o zmluve dodávky energií

Získať voľnosť v rozhodovaní sa uplatí

Vypovedanie zmluvy a zabránenie automatickej prolongácii má svoje nesporné výhody. Získate čas na to, aby ste požiadali vášho súčasného dodávateľa o aktualizáciu ponuky a zároveň môžete osloviť aj iných dodávateľov. Viete tak získať prehľad o aktuálnych cenách na trhu a ponuke produktov Je totiž možné, že okrem výhodnejšej ceny pri rovnakom produkte môžete zmenou produktu ušetriť ďalšie náklady.

Fixné ceny zo záveru roka boli extrémne vysoké a dnes sú stále spotové ceny nižšie ako fixné ceny dodávok na budúci rok. Oplatí sa zvážiť, či prechodom z fixného na SPOTový produkt neušetríte ešte výraznejšie. Naši zákazníci tento rok na SPOTe ušetrili skutočne významnú časť nákladov a nemajú dôvod na zmenu.

Nesústreďte sa pri hľadaní alternatív iba na nižšiu cenu pri fixnom produkte, ale vyhodnoťte si aj prínosy, ktoré môžete získať zmenou produktu dodávky. Radi vám poradíme!

Zabráňte prolongácií a šetrite v budúcom roku

Ak nechcete pokračovať v platení najmä tohtoročnej vysokej fixnej ceny elektriny a plynu aj v budúcom roku, mali by ste výpoveď zmluvy podať včas. Vaša dodávka bude pokračovať riadne do konca zmluvy a vy môžete zvažovať iné možnosti.

Automatické predĺženie zmluvy môže byť u tradičných dodávateľov aj 3 mesiace pred koncom zmluvného obdobia. Preto vôbec nie je priskoro začať sa orientovať v podmienkach výpovede a aktuálanych ponukách na trhu aj skôr. Ak vašej firme končí zmluva 31.12., v tom prípade musíte podať výpoveď do konca septembra.

Marketingový formulár

Pridajte sa k viac ako dvom tisícom manažérov a získajte prístup k newsletteru, ktorý vašej firme dodá energiu.

Raz mesačne a bez spamu: užitočné informácie z oblasti energetiky špeciálne pre firmy, rady ako ušetriť na nákupe, návody ako efektívne riadiť náklady na spotrebu.

Odoslaním formulára súhlasíte so spracúvaním údajov na marketingový účel a vyhlasujete, že ste sa oboznámili s Informáciami o spracúvaní osobných údajov.

Referencie od klientov

Špecializujeme sa na výhodnú dodávku plynu a elektriny pre podnikateľov. Podporujeme ich tak pri dosahovaní ich podnikateľských cieľov.

TPD elektro predajne

Som rád, ak mám oproti sebe dodávateľa, ktorý nielen rozumie potrebám…

VITÁLOS zákusky

Naša cukrárenská výroba je závislá od spoľahlivého výkonu…

Danfoss Power Solutions a.s.

S ELGAS-om spolupracujeme niekoľko rokov a posledné 3 roky…

Tobi Group

So službami spoločnosti ELGAS som maximálne spokojná. Fantastická…

AGROOSIVO – ÚSVIT

Chceme ďalej modernizovať a zároveň zvyšovať efektivitu našej…

MB 815

Hľadali sme dlhšiu dobu cestu, ako znížiť naše vysoké platby za fixnú…

C.F.

Oceňujem korektné jednanie zo strany ELGAS-u a poradenstvo pri výbere…

FORLIT Slovakia

So spoluprácou s ELGAS-om sme maximálne spokojní. Prešli sme…

H.M.H.-Drevovýroba Kociha

S ľuďmi v ELGAS-e sa nám výborne spolupracuje už tretí rok. Sú…

InnWood

Už tri roky od ELGAS-u berieme elektrinu a sme maximálne spokojní. Máme…

BIOFARMA Šuňava, PD Mengusovce

Boli sme milo prekvapení ústretovosťou a celkovo ochotou riešiť veci,…

Ján Celleng

S firmou ELGAS mám len tú najlepšiu skúsenosť. Poradili nám produkt,…

MOPS PRESS, s.r.o.

Vďaka Elgasu máme už roky stabilnú cenu za dodávku plynu i elektriny, na…

Radio, a.s.

Vo Funku vysielame 24/7, dodávka elektriny a náklady na ňu sú pre nás…

Enerbyt, s.r.o.

S Elgasom sme spokojní. Dodané energie od nich sú rýchlo a bezproblémovo…

ŠROTSERVIS

Využitím produktu OPTIbasic sme odhalili všetky negatívne javy, ktoré…

Slovenská oceliareň Maxa Aichera

Vďaka OPTIbasic a Protokolu distribučných hodnôt sme identifikovali dôvod…

Zistite viac o energiách

Ako vypovedať zmluvu na dodávku elektriny a plynu krok za krokom

Ukončenie zmluvy na dodávku nie je veda. Treba poznať niekoľko dôležitých faktov a potom môže prebehnúť hladko a s úsmevom.

Podmienky, kedy dodávateľ môže odmietnuť ukončenie zmluvy

Od júla už aj pohľadávka za dodávku elektriny alebo plynu môže byť dôvodom na odmietnutie zmeny dodávateľa.

Čo robiť, ak vám dodávateľ zmení cenu elektriny alebo plynu

Oznámenie zmeny ceny dodávky elektriny a plynu má svoje pravidlá. Dôležité je, že zmena či jej neoznámenie dáva zákazníkovi možnosť ukončiť zmluvu.

Naša férová ponuka pre podnikateľov

Stabilita

Stabilita

Viac než 10-ročné skúsenosti na trhu a preverená stabilita zabezpečia kontinuálne dodávky energie, na ktoré sa môžu naši klienti spoľahnúť.

Výhodná cena

Výhodná cena

Dlhoročné skúsenosti a flexibilná štruktúra firmy nám umožňujú ponúknuť služby za výhodnejšie ceny.

Úspora energie

Úspora energie

Naše služby vám prinesú reálnu výhodu v podobe ušetrenej energie a v konečnom dôsledku aj v úspore firemných nákladov.

Ľudskosť

Ľudskosť

Vyznávame individuálny prístup k zákazníkom. U nás sa rozprávate s konkrétnym človekom, ktorý vás vypočuje a snaží sa vám pomôcť.