Ako ušetriť elektrinu a plyn

Šetrenie energiami je jednou z ciest ako zmierniť následky energetickej krízy. Máme riešenia i pár tipov, kde a ako hľadať úspory.

Zníženie spotreby energií

Už viac ako rok rastúce ceny elektriny a plynu, ktoré končia až v desaťnásobkoch oproti roku 2021 prinútili európske krajiny postupne prijímať veľmi radikálne opatrenia na zníženie spotreby plynu a elektriny.  Slovensko sa ako člen EÚ zaviazalo  rešpektovať nariadenie Rady EÚ, ktorého cieľom je dosiahnuť 15% úsporu spotreby plynu. Jednotlivé krajiny aktuálne prijímajú konkrétne opatrenia na zníženie spotreby plynu s cieľom dosiahnuť požadovanú úsporu. 

Úsporné opatrenia sa týkajú všetkých spotrebiteľov – od domácností, podnikateľov, organizácii, firiem až po najväčšie priemyselné podniky. Každý z nás by mal vyvinúť maximálne úsilie a zredukovať svoju spotrebu, aj keď niekedy môže prísť k zníženiu komfortu, na aký sme boli zvyknutí. Keď by neprišlo k postupnému poklesu spotreby na dobrovoľnej báze, každá krajina má v rámci svojho legislatívneho prostredia možnosti, ako nariadiť spotrebiteľom limitovať spotrebu. V prípade, ak by spotreba výrazne prevyšovala výrobu, hrozili by výpadky v dodávkach.

Aj bez veľkých nákladov je možné energie šetriť rýchlo a efektívne. Pripravili sme pre vás pár tipov, ako na to. 

Bez merania niet zlepšenia

Ak chcete začať šetriť energie, treba ich v prvom rade merať a monitorovať. Odporúčame vám preto aktívne využívať našu Klientsku zónu, kde máte dostupné Vaše fakturačné údaje aj namerané hodnoty (denné i mesačné) prípadne aj zákaznícke portály distribučných spoločností napríklad https://gas.spp-distribucia.sk/GAS/html/index.html

Potrebujete merať spotrebu energie po jednotlivých technologických celkoch? Chcete šetriť na distribučných poplatkoch? Máte pravidelne prirážky za nedodržaný účinník? S tým všetkým a mnohými ďalšími otázkami týkajúcimi sa merania a efektívnej spotreby vám radi  poradíme a zabezpečíme optimálne riešenie. Stačí nám zanechať odkaz vyplnením formulára na webe.

Aktívny plán ako ušetriť

Už dnes je preto dôležité aktívne si pripraviť plán na zníženie spotreby elektriny a plynu. Treba čím skôr analyzovať možnosti úspor, prijať potrebné technické opatrenia a začať s ich realizáciou. Každá jedna ušetrená kWh sa počíta – znížite si okamžite vašu spotrebu a teda aj účet za spotrebu. No najmä pomôžete udržať slovenský priemysel a služby, aby boli schopné v primeranej miere možnostiam realizovať dodávky a udržať tak zamestnanie tisícom ľudí na dnes ohrozených miestach.

Kde hľadať úsporu

Úsporné opatrenia nemusia byť vždy tak náročné, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať.

Tie najjednoduchšie sú o zmene návykov – nižšie teploty pri vykurovaní a vyššie pri chladení priestorov, kde každý stupeň teploty nadol znamená zníženie 6% nákladov, intenzívne a krátke vetranie, vypínanie dekoratívneho a reklamného osvetlenia resp. redukcia verejného osvetlenia, zváženie potreby vykurovania bazénov či športovísk, v domácnostiach sprcha namiesto kúpeľa, varenie s pokrievkou, ohrev vody v elektrickej varnej kanvici pri príprave jedál, a iné.

Potom je tu množstvo menej finančne náročných zmien – výmeny žiaroviek za úsporné svetelné zdroje, montáže senzorov pohybu na spínanie osvetlenia, riešenia na automatické zatvárania dverí v komerčných prevádzkach, preferencia výberu elektrospotrebičov s vyššou triedou energetickej účinnosti a ich okamžitá výmena v prípade mimoriadne zastaralých elektrospotrebičov. Pri možnosti duálneho vykurovania preferovať vykurovanie drevom, peletami či inými biopalivami okrem plynu a elektriny.

Na záver je tu veľký potenciál realizovať investične náročnejšie opatrenia s dlhšou návratnosťou, ktoré ale prinášajú stabilne dlhodobo významnú úsporu spotreby. Vďaka vysokým cenám elektriny a plynu sa ich návratnosť radikálne skrátila a v mnohých prípadoch bude stačiť vrátiť sa k už pripraveným plánom a aktualizovať ich o nové ceny vstupov. Patrí sem napríklad  nasadenie vzduchotechniky s využitím rekuperácie do administratívnych budov a výrobných hál, výmeny technologických výrobných celkov s vyššou účinnosťou premeny energií, zateplenia objektov, montáže meracích sústav technologických procesov, inštalácie obnoviteľných zdrojov a mnohé ďalšie.

 

Marketingový formulár

Pridajte sa k viac ako dvom tisícom manažérov a získajte prístup k newsletteru, ktorý vašej firme dodá energiu.

Raz mesačne a bez spamu: užitočné informácie z oblasti energetiky špeciálne pre firmy, rady ako ušetriť na nákupe, návody ako efektívne riadiť náklady na spotrebu.

Odoslaním formulára súhlasíte so spracúvaním údajov na marketingový účel a vyhlasujete, že ste sa oboznámili s Informáciami o spracúvaní osobných údajov.

Možnosti financovania úsporných projektov v energetike

Na financovanie predovšetkým tretej skupiny finančne najnáročnejších opatrení je možné čerpať prostriedky z Plánu obnovy v oblasti zelená ekonomika, ktoré dokážu výrazne prispieť k zníženiu potrebných vlastných prostriedkov.

Domácnosti môžu požiadať o:

  • príspevok na vybudovanie obnoviteľného zdroja energie z projektu Zelená domácnostiam ,
  • či na zvýšenie energetickej triedy budov zlepšením tepelno-izolačných vlastností spolufinancovanie z projektu Obnov dom .

Zistite viac o energiách

Meranie kvality elektrickej siete ako prevencia výpadku

Akékoľvek výpadky v prevádzke sú nepríjemné a prinášajú celý rad negatívnych dôsledkov. O tom, do akej miery môžu byť spôsobené a ovplyvnené parametrami elektriny, nás presvedčí realizácia kontrolného merania.

Posilnenie práv odberateľa

Novela zákona výrazne mení podmienky dodávky energií, preto sa oplatí venovať pozornosť krátkemu zhrnutiu noviniek z dielne ÚRSO.

Počuli ste už o jalovej energii? Vašu firmu môže vyjsť celkom draho

Jalová energia je nevyhnutná pre činnosť elektrických zariadení. Aby ale nespôsobovala zbytočnú finančnú záťaž, treba poznať dôvod jej vzniku a jej objem. Potom je možné navrhnúť riešenie, ktoré minimálne ovlyvní všku vašej faktúry za elektrickú energiu.

Naša férová ponuka pre podnikateľov

Stabilita

Stabilita

Viac než 10-ročné skúsenosti na trhu a preverená stabilita zabezpečia kontinuálne dodávky energie, na ktoré sa môžu naši klienti spoľahnúť.

Výhodná cena

Výhodná cena

Dlhoročné skúsenosti a flexibilná štruktúra firmy nám umožňujú ponúknuť služby za výhodnejšie ceny.

Úspora energie

Úspora energie

Naše služby vám prinesú reálnu výhodu v podobe ušetrenej energie a v konečnom dôsledku aj v úspore firemných nákladov.

Ľudskosť

Ľudskosť

Vyznávame individuálny prístup k zákazníkom. U nás sa rozprávate s konkrétnym človekom, ktorý vás vypočuje a snaží sa vám pomôcť.