Vojna na Ukrajine a jej vplyv na európsky trh s energiami (1)

Ceny všetkých dôležitých energetických komodít rastú. Trh sa bojí prerušenia dodávok. Európa diverzifikuje a pripravuje plán.

Ceny energetických komodít rastú

Vojenský konflikt na Ukrajine ďalej zvyšuje ceny ropy, plynu, LNG, uhlia aj elektriny.  Napriek tomu plyn z Ruska stále prúdi do Európy a dokonca sú jeho objemy ešte vyššie ako pred vypuknutím konfliktu.

Energie bez sankcií, no veľký hráči opúšťajú Rusko

Ceny všetkých kľúčových energetických surovín stúpajú najmä z obavy z prerušenia dodávok z Ruska. Veľké energetické spoločnosti sa sťahujú z Ruska – ukončujú projekty a odpredávajú podiely v spoločných podnikoch. ExxonMobil končí s ťažbou ropy v Rusku, BP chce odpredať podiely v spoločných firmách s ruským Rosnefom, rovnako Equinor a Shell odchádza z ruského trhu.

Koalícia štátov, ktoré sa postavili za Ukrajinu neuvalila sankcie priamo na vývoz energií a ani kľúčovú banku Gazprombank zatiaľ neodpojili od systému SWIFT, no nie je vylúčené, že aj toto rozhodnutie bude časom prehodnotené.

Zástupcovia členských štátov EÚ sa v pondelok večer stretli na mimoriadnom stretnutí Rady pre energetiku v reakcii na vojenský konflikt na Ukrajine a nové zvyšovanie cien energií. Hovorili aj o prepojení elektrizačnej sústavy Ukrajiny s európskou sústavou a tiež bezpečnosti jadrových zariadení na Ukrajine.

Aktuálny pohyb cien

Cena plynu na veľkoobchodnom trhu v Európe dnes dopoludnia vystúpila na rekordných viac ako 194 EUR/MWh, pričom minulý týždeň vo štvrtok bola 130 EUR/MWh. Vysoká volatilita trhu s denným kolísaním za posledné 3 dni až o 25 % sa spája predovšetkým s rizikom prerušenia dodávok z Ruska.

Dnes ceny ropy v Ázii vystúpala na ďalšie sedemročné maximum a prekonala úroveň 100 USD za barel. USA už ponúkli uvoľnenie časti ropy zo svojich strategických rezerv.

 

plyn vyhliadka

Európske uhlie prudko vzrástlo na historické maximum 200 USD/t čo je najvyššia cena od roku 2008 a to pri minimálnych zásobách na kontinente. Snaha znížiť závislosť od ruského plynu vedie Európu už tretí mesiac po sebe k prvenstvu v dovoze LNG z USA, no i tu cena vyrástla z z januára 27,59 dolára vyrástla na dnešných 37 USD za milión britských termálnych jednotiek. SPP v záujme diverzifikácie zároveň objednala svoj prvý tanker s LNG  cez chorvátsky terminál na ostrove Krk, a to v objeme 80 miliónov m3.

Sankcie v lodnej doprave a uzatváranie prístavov ešte viac prispeje k zvyšovaniu cien. Nehovoriac o tom, že Nemecko pozastavilo certifikáciu Nord stream 2 a spoločnosť prepustila všetkých svojich 140 zamestnancov.

Na druhej strane práve obavy z rýchleho prechodu na bezuhlíkové technológie výroby v dôsledku vysokých cien a odchod špekulatívnych investorov rapídne znížili ceny za uhlíkové emisie (EU ETS) na 68,849 EUR/t k 1.3.2022 pričom ešte 7.2. 2022 sa predávali za takmer 97 EUR/t.

hnojina vyzaduju plyn

Vojna ohrozuje aj dostatok potravín v Európe

V súvislosti s vojnou na Ukrajine a energetickou krízou si treba uvedomiť, že veľmi silno vplývajú aj na produkciu potravín. Rusko spolu s Ukrajinou zabezpečujú 30% globálneho exportu pšenice, 30 %, kukurice 19 % a slnečnicového oleja až 80 %. Zemný plyn je strategickou surovinou pri výrobe dusíkatých hnojív, bez ktorých dnes poľnohospodári nie sú inak schopní dosahovať potrebné výnosy.

IEA uvoľnila rezervy ropy

Slovensko spolu s ďalšími štátmi chce oddeliť ceny plynu a elektriny. Ozvali sa aj návrhy na zavedenie dočasnej plošnej regulácie maloobchodných cien a veľká časť štátov strednej a východnej EÚ sa prikláňa k vytvoreniu povinných zásob plynu.

Pokiaľ by sa podarilo rýchlo ukončiť vojnu s Ukrajinou, analytik Saxo bank predpokladá, že cena plynu by mohla klesnúť aj o 50%. Aktuálne sa včera Medzinárodná energetická agentúra rozhodla na upokojenie situácie na trhu s ropou uvoľniť 60 miliónov barelov zo svojich strategických rezerv. Zajtra sa očakáva zverejnenie 10 bodového plánu, ktorý by mal európskym krajinám pomôcť znížiť závislosť od ruských dodávok plynu.

Zistite viac o energiách

O energiách (2/2022)

Európa na ceste za Green dealom bude pokračovať s jadrom i zemným plynom. Štát pripravuje atraktívne možnosti podpory na ceste k firemnej udržateľnosti.

O energiách (1/2022)

Rok 2022 nadviazal na kritický záver minulého roku. Trhy sú rozkolísané a zhoršuje ich najmä vyostrovanie situácie na Ukrajine a nízky tok plynu z Ruska do Európy. Naša energetika zavádza novinky v legislatívnom rámci.

Kritické dôvody nákupu ovplyvňujúce dodávateľov energií

Obchodovanie s elektrinou a plynom je dnes rizikové oveľa viac ako kedykoľvek predtým. Nazrite s nami za oponu.

Naša férová ponuka pre podnikateľov

Stabilita

Stabilita

Viac než 10-ročné skúsenosti na trhu a preverená stabilita zabezpečia kontinuálne dodávky energie, na ktoré sa môžu naši klienti spoľahnúť.

Výhodná cena

Výhodná cena

Dlhoročné skúsenosti a flexibilná štruktúra firmy nám umožňujú ponúknuť služby za výhodnejšie ceny.

Úspora energie

Úspora energie

Naše služby vám prinesú reálnu výhodu v podobe ušetrenej energie a v konečnom dôsledku aj v úspore firemných nákladov.

Ľudskosť

Ľudskosť

Vyznávame individuálny prístup k zákazníkom. U nás sa rozprávate s konkrétnym človekom, ktorý vás vypočuje a snaží sa vám pomôcť.