8 rád pri zvažovaní fotovoltaiky

Aké sú fakty, ktoré by ste mali poznať predtým, ako sa rozhodnete investovať do fotovoltaiky? Poradíme vám, čo nepodceniť a ako pristupovať k rozhodnutiu s rozvahou.
Od spôsobu prevádzky, cez umiestnenie, zohľadnenie životnosti, objemu výroby až po prepočet reálnej návratnosti. Zelené trendy sú fajn, no ideálne by mali byť v súlade s finančnými očakávaniami prínosov.

Aktuálny vývoj cien elektriny ako aj snaha zabrániť nezvratnej zmene klímy motivujú čoraz viac firiem k využívaniu fotovoltaických panelov. Samotnej inštalácii by mal predchádzať aspoň stručný investičný zámer, kde si záujemca zhrnie dôvody, východiská vrátane podnikateľských plánov na najbližšie obdobie, možné riešenia, finančné alternatívy a na záver si vyberie optimálny variant.

1. Z čoho vychádzať

Na začiatku úvah by ste mali poznať vašu spotrebu a jej priebeh. Tiež by ste sa mali rozhodnúť, či chcete výrobou pokrývať výlučne vašu spotrebu, alebo chcete  prebytky predávať. To sú najdôležitejšie vstupné informácie, ktoré ovplyvnia nastavenie optimálnej zostavy fotovoltickej inštalácie.

2. Typ pripojenia

Pokiaľ panely neplánujete využiť na dodávku do siete, hovoríme o tzv. ostrovnej prevádzke. V prípade, ak ich chcete pripojiť do siete, je potrebné splniť aj niekoľko s tým spojených administratívnych úkonov, ktoré umožnia dodávku a prípadne aj predaj nadbytočnej elektriny.

Pojmom hybridný systém sa obvykle označuje inštalácia, ktorá okrem fotovoltického panela obsahuje aj batériové úložisko.

3. Panely a ich účinnosť

Existujú dva základné druhy panelov, ktoré sa líšia spôsobom ich výroby a s tým je spojená aj ich rôzna účinnosť.

Dnes najrozšírenejšie sú monokryštalické panely obsahujúce články, ktoré sú vyrezané z jediného kryštalického kremíkového ingotu s veľkosťou viac než 10 cm. Zloženie týchto buniek je čistejšie, pretože každý článok je vyrobený z jedného kusu kremíka čím pri výrobe vzniká viac odpadu. Sú drahšie oproti polykryštalickým panelom a odlišujú sa aj homogénnou čiernou farbou.

Polykryštalické panely sú tvorené článkami, ktoré vznikajú kombinovaním menších kryštálov kremíka, čím vzniká aj menší odpad. Majú vďaka tomu nižšiu cenu ale aj menšiu účinnosť (12 –17%) a dnes sú už pomaličky na ústupe.

U panelov sa používa ukazovateľ tzv. Watt peak (Wp) ako špičkový výkon nameraný výrobcom pri normalizovaných podmienkach. Je to de facto maximálny výkon aký v ideálnych podmienkach vie panel dosiahnuť. Na základe požadovanej výroby a jej priebehu sa tak identifikuje počet potrebných panelov a plocha potrebná na ich inštaláciu. Prípadne sa dá postupovať aj naopak a od veľkosti vhodnej plochy definovať možný potenciál Wp fotovoltaických panelov.

Solárne panely

4. Vhodné miesto

Ideálne je mať predstavu, kam by ste panely chceli umiestniť. Ekologickejšie a z hľadiska potrebných povolení aj jednoduchšie je umiestňovať ich na strechy už existujúcich budov. Je dobré poznať plochu týchto striech a ich typ – šikmé s akým sklonom alebo rovné, čo ovplyvňuje nielen spôsob montáže, ale aj objem produkcie elektriny. Je vhodné mať plochy orientované smerom na juh či mierny juhozápad, čím sa dá dosiahnuť najvyššia absorpcia slnečného žiarenia. Rozdiel v produkcii elektriny medzi tou najlepšou a najhoršou svetelnou orientáciou sa dá riešiť miernym navýšením počtu panelov, no v každom prípade je dôležitý aj estetický efekt po ich nainštalovaní. Netreba zabúdať ani na prípadné tienenie okolitým prostredím.

Nechajte si pri rozhodovaní poradiť skúsenými odborníkmi. V spolupráci s našimi partnermi s vami prediskutujeme vaše otázky a pomôžeme vám projekt nastaviť na reálnych číslach aj po finančnej stránke. Okrem montáže fotovoltaiky ponúkame aj všetky naväzujúce služby ako je dodávka a výkup, čím získate jedného partnera na všetky na seba nadväzujúce činnosti. Zaujalo Vás to? Nechajte nám odkaz a my sa Vám ozveme.

5. Ako odhadnúť objem výroby elektriny

Výroba elektriny z fotovoltaických panelov kolíše v závislosti od slnečného svitu v danej lokalite. Je teda potrebné počítať s tým, že produkcia bude najvyššia v mesiacoch apríl až august a nízka v zime. V letných mesiacoch prichádza k prehrievaniu panelov, ktoré znižuje účinnosť premeny. Existujú prediktívne krivky pre produkciu, na základe ktorých je možné nasimulovať objemy výroby z vašich panelov v priebehu roku. Celkový objem výroby je dôležitým údajom na výpočet návratnosti investície do vybudovania fotovoltického zdroja. Odporúčame vám využiť možnosť simulácie napríklad na stránke európskeho informačného portálu PVGIS  https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/

 

6. Životnosť systému

Dnes už nie je nič mimoriadne, keď dodávateľ garantuje 25 rokov životnosti panelu s účinnosťou na konci obdobia nad 80%. Obvykle sa udáva degradácia na úrovni 0,45%-0,55% výkonu/rok v závislosti od typu panelu a výrobcu.   Oveľa kratšia je ale životnosť u ďalších prvkov inštalácie ako sú striedač, menič či batéria.

 

Marketingový formulár

Pridajte sa k viac ako dvom tisícom manažérov a získajte prístup k newsletteru, ktorý vašej firme dodá energiu.

Raz mesačne a bez spamu: užitočné informácie z oblasti energetiky špeciálne pre firmy, rady ako ušetriť na nákupe, návody ako efektívne riadiť náklady na spotrebu.

Odoslaním formulára súhlasíte so spracúvaním údajov na marketingový účel a vyhlasujete, že ste sa oboznámili s Informáciami o spracúvaní osobných údajov.

7. Návratnosť panelov

Zjednodušenú návratnosť investície si môžete vypočítať z pár základných údajov:

Cenu za za jednotku inštalovaného výkonu eur/kWp 1000 eur
Objem vyrobenej elektriny z kWp/rok 1,3 MWh
Zazmluvnená cena na odber elektriny 180 eur/MWh
Ohodnotenie vyrobeného ročného objemu zazmluvnenou cenou na odber 1,3 x 180 = 234 eur
Návratnosť investície na kWp 1000/234= 4,3 roku

 

Úspory sa zároveň navyšujú aj znížením nákladov na distribúciu a prenos tzv. tarifu za prevádzkovanie systému (TPS) či za systémové služby. V niektorých prípadoch je dokonca možné požiadať aj o zníženie rezervovanej kapacity u distribučnej spoločnosti. Všetky tieto faktory výrazne ovplyvňujú zrýchlenie návratnosti investície.

Samozrejme do hry vstupuje viac faktorov ako je napríklad pohyb trhovej ceny elektriny, ohodnotenie samotnej investície v čase, zostatková hodnota a možný odpredaj po nejakej dobre prevádzky.

8. Financovanie

Vzhľadom k inflácií, ktorá za rok 2022 presiahla 15% je vhodné zvážiť investovanie disponibilných prostriedkov. Ak aj firma nemá voľnú hotovosť prípadne nie celú potrebnú výšku, je možné požiadať napríklad o príspevok z plánu obnovy. Zároveň sú tu aj iné možné formy financovania ako je napríklad leasing či financovanie z energetických úspor tzv. EPC projekty.

Dobrá príležitosť ako zefektívniť váš biznis

Aktuálna situácia na trhoch s energiami výrazne zatraktívnila investície do obnoviteľných zdrojov. Nepredvídateľnosť vývoja cien energií a vysoká citlivosť ich vývoja na mnohé faktory zvýhodňuje tých, ktorí si dokážu aspoň časť nákladov na energie udržať pod vlastnou kontrolou. Naviac fotovoltaické systémy sú ďalej rozvíjateľné napríklad na nabíjanie firemných elektromobilov, v kombinácii s tepelným čerpadlom riešením chladenia v letných mesiacoch či vykurovania počas zimných mesiacov alebo akumuláciu vyrobenej elektriny do zásobníkov teplej vody.

Zistite viac o energiách

MH SR zverejnilo novú výzvu na kompenzácie

Firmy a organizácie si už môžu požiadať o kompenzácie za január 2023.

Zmena dodávateľa je možná až po ukončení zmluvy

Vysoká regulovaná cena odráža vývoj na trhu elektriny a plynu a ako taká nie je dôvodom na jednostranné ukončenie zmluvy.

Počuli ste už o jalovej energii? Vašu firmu môže vyjsť celkom draho

Jalová energia je nevyhnutná pre činnosť elektrických zariadení. Aby ale nespôsobovala zbytočnú finančnú záťaž, treba poznať dôvod jej vzniku a jej objem. Potom je možné navrhnúť riešenie, ktoré minimálne ovlyvní všku vašej faktúry za elektrickú energiu.

Naša férová ponuka pre podnikateľov

Stabilita

Stabilita

Viac než 10-ročné skúsenosti na trhu a preverená stabilita zabezpečia kontinuálne dodávky energie, na ktoré sa môžu naši klienti spoľahnúť.

Výhodná cena

Výhodná cena

Dlhoročné skúsenosti a flexibilná štruktúra firmy nám umožňujú ponúknuť služby za výhodnejšie ceny.

Úspora energie

Úspora energie

Naše služby vám prinesú reálnu výhodu v podobe ušetrenej energie a v konečnom dôsledku aj v úspore firemných nákladov.

Ľudskosť

Ľudskosť

Vyznávame individuálny prístup k zákazníkom. U nás sa rozprávate s konkrétnym človekom, ktorý vás vypočuje a snaží sa vám pomôcť.