Zníženie distribučných poplatkov od mája

Vláda dnes na svojom zasadnutí schválila zastropovanie distribučných poplatkov pre všetkých zákazníkov na úroveň roku 2022.

Od mája s nižšími distribučnými poplatkami

Od mája až do konca roka 2023 sa zastropovanie distribučných poplatkov pri elektrine rozšíri na všetkých koncových odberateľov a to na úrovni poplatkov minulého roka. Toto opatrenie prispeje k poklesu distribučných poplatkov v priemere o 44 % až 63 %, v závislosti od skupiny odberateľov.

Podstata nového nariadenia spočíva v tom, že výška tarify za prevádzkovanie systému (TPS), tarify za systémové služby (TSS) a tarify za straty pri distribúcii sa pre všetkých odberateľov vráti na úroveň roka 2022. Takéto opatrenie je aktuálne aplikované pre domácnosti.

Podľa odhadov by pomoc štátu prostredníctvom distribučných poplatkov mohla dosiahnuť hodnotu 325 miliónov eur. Popri zastropovanej cene je toto opatrenie ďalším krokom vlády k zníženiu nákladov na elektrinu pre firmy, podniky i živnostníkov – pre všetky subjekty s prideleným IČO a s vlastným meraním spotreby elektriny.

Ako konkrétne sa distribučné poplatky zmenia?

Tarify za straty pri distribúcii elektriny koncovým odberateľom zostanú zhodné s tými, ktoré ÚRSO schválil príslušnému prevádzkovateľovi distribučnej sústavy na rok 2022.
 
Tarifa za systémové služby pre koncových odberateľov elektriny zostáva na úrovni stanovenej úradom vo výške 6,2976 eura za MWh bez DPH.
 
Tarifa za prevádzkovanie systému zostane na úrovni roka 2022, podľa napäťovej úrovne: 15,9000 eura/MWh, 11,9000 eura/MWh alebo 1,1870 eura/MWh bez DPH.
 

Nariadenia upravujúce výšku distribučných poplatkov:

139/2023 Z.z. NARIADENIE VLÁDY Slovenskej republiky z 19. apríla 2023, ktorým sa mení nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 465/2022 Z.z., ktorým sa ustanovujú maximálne ceny pre časť regulovanej dodávky elektriny a plynu pre vybraných koncových odberateľov a výšky taríf pre domácnosti a vybraných odberateľov elektriny v znení neskorších predpisov

465/2022 Z.z. NARIADENIE VLÁDY Slovenskej republiky z 15. decembra 2022, ktorým sa ustanovujú maximálne ceny pre časť regulovanej dodávky elektriny a plynu pre vybraných koncových odberateľov a výšky taríf pre domácnosti a vybraných odberateľov elektriny

Zistite viac o energiách

Ako sa bude vyvíjať cena plynu?

Aktuálny vývoj na spotových trhoch s plynom je veľmi priaznivý a nie je zatiaľ dôvod na úvahy na odchod z neho.

8 rád pri zvažovaní fotovoltaiky

Aké sú fakty, ktoré by ste mali poznať predtým, ako sa rozhodnete investovať do fotovoltaiky? Poradíme vám, čo nepodceniť a ako pristupovať k rozhodnutiu s rozvahou. Od spôsobu prevádzky, cez umiestnenie, zohľadnenie životnosti, objemu výroby až po prepočet reálnej návratnosti. Zelené trendy sú fajn, no ideálne by…

MH SR zverejnilo novú výzvu na kompenzácie

Firmy a organizácie si už môžu požiadať o kompenzácie za január 2023.

Naša férová ponuka pre podnikateľov

Stabilita

Stabilita

Viac než 10-ročné skúsenosti na trhu a preverená stabilita zabezpečia kontinuálne dodávky energie, na ktoré sa môžu naši klienti spoľahnúť.

Výhodná cena

Výhodná cena

Dlhoročné skúsenosti a flexibilná štruktúra firmy nám umožňujú ponúknuť služby za výhodnejšie ceny.

Úspora energie

Úspora energie

Naše služby vám prinesú reálnu výhodu v podobe ušetrenej energie a v konečnom dôsledku aj v úspore firemných nákladov.

Ľudskosť

Ľudskosť

Vyznávame individuálny prístup k zákazníkom. U nás sa rozprávate s konkrétnym človekom, ktorý vás vypočuje a snaží sa vám pomôcť.