Novým vlastníkom spoločnosti ELGAS sa stala skupina UCED

ELGAS, s.r.o. ako súčasť skupiny GGE mení vlastníka. Skupina UCED, ktorá je súčasťou českej investičnej skupiny CREDITAS, úspešne ukončila nákup spoločnosti GGE a.s. od spoločnosti Infracapital, infraštrukturálnej investičnej divízie spoločnosti M&G Plc. Transakcia bola definitívne uzavretá v priebehu minulého týždňa a predstavuje významný míľnik pre obe zúčastnené strany.

Infracapital získal skupinu GGE v roku 2015 a odvtedy ju transformoval a priniesol výrazné zlepšenie ziskovosti podnikania. Transakcia bola postupne schválená slovenským a českým protimonopolným úradom a bola definitívne ukončená prevodom akcií v priebehu minulého týždňa. Obe strany sa dohodli, že nebudú komentovať výšku transakcie.

Akvizícia spoločnosti GGE predstavuje pre našu skupinu významnú investičnú príležitosť s výrazným synergickým efektom. S našimi skúsenosťami z českého trhu v oblasti paroplynových zdrojov a distribúcie energie veríme, že dokážeme prispieť k ďalšiemu rozvoju GGE a posilniť našu pozíciu v regióne strednej Európy,“ hodnotí transakciu Pavol Hubáček, majiteľ a zakladateľ skupiny CREDITAS.

Skupina CREDITAS sa netají ambíciou investovať v GGE do modernizácie a rozšírenia výrobných kapacít s rámcovým predpokladom v desiatkach miliónov eur. Očakáva výraznú synergiu a obojstranné zdieľanie skúseností, keďže na českom trhu je prostredníctvom energetickej divízie UCED vlastníkom niekoľkých paroplynových zdrojov a lokálnych distribučných sietí. V roku 2023 dosiahla EBITDA tejto divízie viac než 2,2 miliardy českých korún (88,8 milióna eur). UCED má ambíciu stať sa lídrom decentralizovanej energetiky v Českej republike. Do roku 2030 plánuje vybudovať energetický blok s výkonom 1000 MW.

Nový vlastník spoločnosti ELGAS

Zákazníci spoločnosti ELGAS, s.r.o. môžu počítať s rovnako vysokou úrovňou služieb, spoľahlivosťou a starostlivosťou, na ktorú sú zvyknutí. Zároveň toto spojenie dáva potenciál na vznik nových služieb súvisiacich s budovaním agregačného bloku a výstavbou nových decentralizovaných nízkoemisných zdrojov.

CREDITAS

Skupina CREDITAS je česká dynamicky sa rozvíjajúca investičná skupina, ktorá sa zameriava na dlhodobé investície v konzervatívnych odvetviach vrátane finančných služieb, energetiky a realít. S aktívami dosahujúcimi takmer 200 miliárd českých korún a predbežným ziskom za rok 2023 vo výške 3,75 miliárd českých korún skupina CREDITAS, pod vedením Pavla Hubáčka, kontinuálne rastie a rozvíja svoj potenciál.

Skupina UCED

UCED je energetickou divíziou českej investičnej skupiny CREDITAS. Na trhu pôsobí od roku 2015 a zaoberá sa komplexnými službami v energetike: výrobou elektriny a tepla, distribúciou elektriny, tepla a zemného plynu a obchodom s elektrinou, teplom a zemným plynom. Realizuje ucelené energetické riešenia v lokalitách Kutná Hora, Prostějov, Přerov, Chomutov, Kopřivnice a Vítkovice. Je tvorcom projektov modernej energetiky, venuje sa elektromobilite, akumulácii, kogeneračným jednotkám, fotovoltaike a energeticky úsporným projektom. Je najvýznamnejším prevádzkovateľom lokálnych distribučných sústav v Českej republike. UCED je tiež partnerom českého štátu na poli elektroenergetiky – poskytuje služby výkonovej rovnováhy. Skupina ročne predá viac než 99-tisíc MWh elektriny a viac než 43-tisíc MWh plynu.

GGE

GGE a.s. patrí medzi popredné slovenské energetické skupiny s významným portfóliom v oblasti výroby a distribúcie tepla a elektriny. Skupina GGE a.s. sa zameriava na budovanie a prepojovanie lokálnych distribučných sietí a je lídrom v oblasti moderných energetických riešení na Slovensku.

Kontakt pre médiá:

Jana Martanovičová
marketing manager
martanovicova@elgas.sk
+421 904 577 938