Zelená energia začína dominovať aj ekonomicky

Využívanie energetických zdrojov sa v posledných rokoch pozvoľna mení a rozloženie síl sa postupne prelieva v prospech obnoviteľnej energie. Vyplýva to z posledných štatistík svetových energetických agentúr. Rok 2017 bol pre environment, ale aj pre biznis s ním spojený, obzvlášť pozitívnym.

Zelená energia - Bioplyn

Tradičné zdroje v úzadí

Viac než 333 miliárd dolárov. Zhruba toľko predstavovali investície do zelenej energie v roku 2017 podľa agentúry Bloomberg, čo je medziročný nárast o 3 %. Investície do obnoviteľných zdrojov už nie sú podmienené iba zodpovednosťou voči životnému prostrediu, ale stali sa solídnym obchodom, kde je minimálna (alebo rovno nulová) uhlíková stopa príjemnou čerešničkou na torte. Napriek tomu, že ceny za zelenú energiu kontinuálne klesajú, investície naberajú na sile a obnoviteľné zdroje energie sa dostávajú na úrovne, kde už priamo súperia s tradičnými zdrojmi ako sú uhlie a jadro. Od roku 2020 majú byť dokonca stabilne a dlhodobo lacnejšie.

Stabilita a perspektíva

Cena za solárnu energiu za posledných osem rokov klesla o 73 % až na úroveň 0,10 dolárov za kWh, čím sa dostala do cenovej hladiny porovnateľnej s fosílnymi palivami. Tento trend znamená postupné vytláčanie tradičných zdrojov, keďže zelená energia je čoraz viac schopná konkurencie. Najmä v rozvojových krajinách je solárna energia lacnejšia než energia z jadrových elektrární. Rozmach tohto odvetvia výborne ilustruje fakt, že až 90 % všetkých investícií má na svedomí súkromný sektor. Ťažko by ste hľadali lepší dôkaz o stabilite a perspektíve trhu. Naproti tomu financie z verejnej sféry majú pri implementovaní nových technológií nezastupiteľnú úlohu - dokážu totižto ľahšie pokryť začiatočnú fázu výroby a s ňou súvisiace riziká.

Veterné a solárne elektrárne

Solárna vs. veterná energia

Podľa Medzinárodnej agentúry pre obnoviteľné zdroje (IRENA) bude fenomén zlacňovania zelenej energie pokračovať aj v budúcich rokoch. Môže za to jednak technologický pokrok, ale rovnako aj rastúci počet skúsených developerov, ktorí sú schopní konkurovať tradičným energetickým odvetviam. Obnoviteľným zdrojom síce kraľuje fotovoltaika (smerovala sem až polovica investovaných zdrojov), no výrazne sa pričiňujú aj veterné elektrárne. Investície na tomto poli sa síce v porovnaní s rokom 2016 znížili zo 77 na 57 miliárd, cena veternej energie však poklesla o 18 %, čím atakovala hranicu 0,04 dolára za kWh. Vietor sa tak spomedzi energetických zdrojov stal ekonomicky najvýhodnejším. Prognózy IEA (Medzinárodná energetická agentúra) tvrdia, že do konca roku 2018 bude veterná energia najväčším zdrojom elektriny v EU.